کدخبر: ۱۲۹۸۱۳ لینک کوتاه

دولت تصمیمی برای خروج پتروشیمی‌ها از بورس کالا ندارد

محمدباقر نوبخت، در پاسخ به سوالی درباره مطرح شدن بحث خروج کالاهای پتروشیمی از بورس کالا گفت: دولت در این زمینه تصمیمی ندارد اما درباره مناسب سازی قیمت خوراک پالایشگاه ها، باخبرم که وزارت نفت در حال تعیین نرخ است.

سخنگوی دولت گفت: دولت در مورد خروج مواد پتروشیمی از بورس کالا تصمیمی ندارد اما در مورد نرخ خوراک پتروشیمی، وزارت نفت در حال پیگیری است.

محمدباقر نوبخت، دیروز سه‌شنبه ٥ آبان ماه، در نشست خبری خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره مطرح شدن بحث خروج کالاهای پتروشیمی از بورس کالا گفت: دولت در این زمینه تصمیمی ندارد اما درباره مناسب‌سازی قیمت خوراک پالایشگاه‌ها، باخبرم که وزارت نفت در حال تعیین نرخ است.

نوبخت همچنین درباره مخالفت دولت با افزایش مالیات‌ها نیز توضیح داد و گفت: ما حق نداریم در چنین شرایط اقتصادی نرخ‌های مالیاتی را افزایش دهیم ولی وظیفه داریم پایه مالیاتی را گسترش دهیم.

بسیاری از افراد دارای فعالیت اقتصادی هستند ولی درآمدشان از چشم سازمان امور مالیاتی پنهان می‌ماند. طی دو سال گذشته اعتبارات لازم را به سازمان مالیاتی دادیم تا از تکنولوژی روز استفاده کند تا پایه مالیاتی وسیع کشور را مشخص کند و ما از بخشی از آن مطلع هستیم. برای افزایش درآمد مالیاتی این که بیاییم از مودیان فعلی مالیات بیشتری بگیریم اصلا مطرح نیست. بلکه سازمان امور مالیاتی موظف است از پایه مالیاتی که تاکنون شناخته نشده بود، مالیات بگیرد. ما سیاست انقطاع درآمد از نفت را داریم و باید با مالیات، کشور را اداره کنیم. البته اگر سرمایه‌گذاری وسیعی صورت گیرد، فعالیت‌های اقتصادی گسترده‌تر می شود و ما این اجازه را داریم روی درآمد مالیاتی بیشتر حساب باز کنیم.

او گفت: از اینکه روی افراد مالیات‌دهنده فعلی فشار بیشتری وارد شود، دولت مخالف است و اجازه نمی‌دهد. سازمان امور مالیاتی موظف است نسبت به شناخت افرادی که مالیات نمی‌دهند، اقدام کند.

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی دولت