کدخبر: ۱۳۸۸۱۹ لینک کوتاه

توسعه همکاری بورس کالای ایران و بورس ترکیه

مدیرعامل بورس کالای ایران در نشست مدیران ارشد بازار سرمایه ترکیه از آمادگی این بورس برای توسعه همکاری‌ها با بورس ترکیه خبر داد.

دکتر حامد سلطانی نژاد در نشست مدیران ارشد بازار سرمایه ترکیه که روز دوشنبه 10 اسفند در محل هتل بین المللی اسپیناس برگزار شد، ضمن ابراز امیدواری برای توسعه همکاری با بورس استانبول، گفت: بورس کالای ایران زیرساخت های لازم جهت جذب فعالان بازارهای بین المللی را دارد .

او با اشاره به فراهم بودن ابزارهای پوشش ریسک و سایر ابزارهای مالی از جمله گواهی سپرده کالایی در بورس کالای ایران گفت: به نظر من اگر به دنبال بازاری کارآمد و موثر از طریق بین المللی کردن بازار هستیم، باید از این ابزارها استفاده کنیم و با توجه به اینکه بورس استانبول تجارب موفقی در بازار مشتقه محصولاتی از قبیل طلا و ارز دارد، با تعمیق همکاری های فی مابین دو بورس کالای ایران و بورس استانبول، می توانیم با استفاده از ابزارهای مدیریت ریسک و وثایق بانکی به جذب مشتریان بین المللی بپردازیم.

دکتر سلطانی نژاد ضمن معرفی زیرساخت ها و ابزارهای مالی مورد استفاده در بورس کالای ایران گفت: بورس کالای ایران که در سال 1386 با تلفیق دو بورس فلزات و کشاورزی به وجود آمد، یک سازمان خود انتظام بوده و به طور کامل منطبق با اصول و قوانین بازار سرمایه ایران است.

او سپس با اشاره به اینکه بورس کالای ایران دارای بازارهای فیزیکی و مشتقه است، گفت: بازار فیزیکی بورس کالا متشکل از دو مجموعه تالار داخلی و صادراتی است. تالار داخلی متشکل از سه تالار محصولات و فرآورده های نفتی و پتروشیمی، محصولات صنعتی و معدنی و محصولات کشاورزی است که عرضه کنندگان و خریداران داخلی و محلی را تحت پوشش می دهد.

او سپس با بیان اینکه تالار صادراتی بورس کالای ایران در منطقه آزاد کیش واقع است،گفت: در تالار صادراتی بورس کالای ایران محصولاتی از قبیل سنگ آهن، قیر، گوگرد و عایق رطوبتی جهت صادرات به بازارهای بین المللی مورد معامله قرار می گیرد.

مدیرعامل بورس کالای ایران در ادامه به تشریح بازار مشتقه این بورس پرداخت و گفت: در بازار مشتقه بورس کالا ابزارهای مالی مختلفی از جمله قراردادهای آتی بر روی سکه طلا، قراردادهای سلف موازی استاندارد بر روی سنگ آهن، سیمان و PVCو گواهی سپرده کالایی بر روی ذرت و جو مورد استفاده قرار گرفته که با استقبال قابل توجهی نیز مواجه شده است.

او در پایان گفت: بورس کالای ایران در حال برنامه ریزی برای توسعه ابزارهای مالی و بکارگیری آنها برای سایر محصولات است. علاوه بر این ما در ایران انبارهایی را جهت محصولات متفاوت در قالب قراردادهای گواهی سپرده کالایی داریم و به دنبال توسعه این انبارها در سایر کشورها می باشیم.

شایان ذکر است، مدیران ارشد بازار سرمایه ترکیه پس از برگزاری این نشست ، با حضور در بورس کالای ایران از نزدیک با تالار معاملات و نحوه معاملات در این بورس آشنا شدند.

منبع: بورس کالای ایران