کدخبر: ۱۳۵۵۲۱ لینک کوتاه

سید حمید حسینی

افزایش قدرت انتخاب بازارهای صادراتی

.

تاثیر بسیار مهم لغو تحریم‌های بانکی و گشایش ال ‌سی بر تجارت خارجی کشور می‌تواند بسیاری از مشکلات تجار ایرانی را حل کند.

روابط و اعتبارات بانکی از حداقل ضروریات فعالیت‌های تجارت خارجی هستند. درحال‌حاضر فعالان اقتصادی در شرایط نبود اطمینان فعالیت می‌کنند و اگر در نبود این شرایط صادرکنندگان و واردکنندگان کشور با استفاده از ابزار و امکاناتی که به شخصه در خارج از کشور دارند و با ریسک بالا کار می‌کنند، عمل خارق‌العاده‌ای انجام می‌دهند.

اگر در کشور دیگری تاجران با چنین مشکلی مواجه می‌شدند، تجارت خارجی آنها به شدت دچار مشکل می‌شد. در این سال‌ها با تلاش تاجران و استفاده از امکانات و ابزاری که در کشورهای همسایه موجود بود، تحریم‌ها به نوعی دور زده شدند. گشایش اعتبار می‌تواند تاثیر بسزایی بر بخش تجاری کشور داشته باشد و مشکلات نقدینگی واحدهای تولیدی را حل کند.

بسیاری از واحدهای تولیدی برای خرید مواد اولیه باید کل مبلغ را تامین کنند و در اختیار شبکه بانکی بگذارند تا حواله شود و پس از حدود دو ماه مواد اولیه را دریافت کنند، پس از گشایش ال‌سی، واحدهای تولیدی می‌توانند با استفاده از اعتبارات اسنادی ۱۰ درصد از وجه مورد نیاز و پس از دریافت مواد اولیه مابقی مبلغ را بپردازند و با این کار نیاز نقدینگی و ریسک تا حد بسیاری کاهش می‌یابد. با گشایش ال‌سی اطمینان بین خریدار و فروشنده برقرار شده و قدرت انتخاب بازارهای هدف افزایش می‌یابد و به سرعت اثرات مثبت بر تجارت خارجی کشور نمایان می‌شود.

منبع:
https: //telegram. me/bloghoseini