کدخبر: ۱۰۰۰۱۹ لینک کوتاه

جهش سه پله ای ایران در تولید شمش آلومینیوم

جدیدترین گزارش های جهانی از جهش سه پله ای جایگاه ایران در تولید شمش آلومینیوم خبر می دهد

به گزارش" اقتصاد روز " ، وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که به تازگی رتبه تولید شمش آلومینیوم ایران با پشت سرگذاشتن فرانسه به جایگاه 19 جهانی رسیده، این در حالی است که تا پایان سال 2011 میلادی ایران توانسته بود در ردیف بیست و دومین تولیدکننده این فلز استراتژیک در جهان قرار گیرد. بر این اساس رتبه ایران در یک روند صعودی در سال 2012  به جایگاه بیستم رسیده بود.
مرکز اطلاعات معدنی سازمان زمین شناسی امریکا (USGS) که به طور سالانه گزارش جایگاه کشورها در تولید شمش آلومینیوم را منتشر می کند پس از ارایه گزارش فوق،‌ پیش بینی کرده است ایران در صورت اجرای طرح های توسعه ای خود می تواند در پایان سال 2014 از سد عمان نیز عبور کند و در جایگاه 18 جهانی قرار گیرد. این وب سایت در گزارش سالانه خود تصریح کرده که ایران قادر است در تولید شمش آلومینیوم حتی آلمان را نیز پشت سرگذارد و خود در جایگاه هفدهم قرار دهد.

ایران در پایان سال 92 با رشد 4 درصدی، تولید شمش این فلز را به 350 هزار تن رساند. این در شرایطی است که میزان تولید سال 91 به 337 هزار تن رسیده بود.

هم اینک طرح های بزرگ تولید آلومینیوم در ایران شامل آلومینیوم جاجرم با ظرفیت 36 هزار تن، آلومینیوم جنوب به ظرفیت 276 هزار تن و آلومینیوم مسجد سلیمان با ظرفیت 175 هزار تن در سال هستند . در مجموع قرار است ظرفیت تولید آلومینیوم ایران تا سال 1396 به 975 هزار تن در سال ارتقاء‌پیدا کند. سند چشم انداز نیز پیش بینی کرده، ایران باید تا سال 1404 حداقل 1.5 میلیون تن ظرفیت تولید آلومینیوم ایجاد کند .