کدخبر: ۱۰۰۴۰۲ لینک کوتاه

نمایشگاه بین المللی تهران به شهر آفتاب نمی رود

مشاور عالی شرکت سهامی نمایشگاه بین المللی گفت: نمایشگاه بین المللی تهران به شهر آفتاب منتقل نمی شود بلکه با اصلاح و تکمیل رینگ بزرگراهی اطراف نمایشگاه و ایجاد خط۷ مترو وضعیت تردد را بهبود می بخشیم.

به گزارش اقتصاد روز به نقل از فارس، محمدمهدی تندگویان در مورد واگذاری زمین نمایشگاه به صداوسیما اظهار داشت: این موضوع منتفی شده و در عین حال انتقال کامل نمایشگاه بین‌المللی تهران به نمایشگاه شهر آفتاب را تکذیب می‌کنم.
او ادامه داد: در دولت قبل بحث خصوصی‌سازی نمایشگاه مطرح شد و طبق اصل44 قرار بود نمایشگاه خصوصی شود. حتی مدتی نمایشگاه به ساتا واگذار شد که کار غلطی بود و به درگیری منتهی شده و موضوع منتفی شد و اکنون نیز کلاً بحث خصوصی‌سازی تقریباً منتفی شده است.
مشاور عالی شرکت سهامی نمایشگاه بین‌المللی در پاسخ به اینکه فکر نمی‌کنید برگزاری نمایشگاه در مرکز تهران به بار ترافیکی دامن می‌زند، گفت: اگر الگوی همه دنیا را نگاه کنیم چندین سایت تخصصی نمایشگاه در قلب شهر وجود دارد اما حمل‌ونقل در این مسیر را تسهیل کرده‌اند و خط مترو برای این نمایشگاه‌ها برقرار است.
احداث پل روگذر از دره‌های چمران تا نمایشگاه تهران
تندگویان بر این اساس خبر داد: طی جلسه‌ای که هفته گذشته با شهردار منطقه یک برگزارکنندگان نمایشگاه‌های تخصصی و معاونان عمرانی شهرداری برگزار شده بنا داریم تا رینگ دور نمایشگاه را اصلاح کرده و فضای بزرگراهی اطراف نمایشگاه را تکمیل کنیم.
ایستگاه پایانی خط7 مترو تا دو سال دیگر در نمایشگاه بین‌المللی تهران
عضو شورای شهر تهران همچنین از انتقال خط7 مترو به نمایشگاه بین‌المللی خبر داد و گفت: پایانه نهایی خط7 مترو به نمایشگاه می‌رسد که در کاهش بار ترافیکی بسیار کمک می‌کند و به نظر می‌رسد اگر شهرداری با دولت همکاری کند موضوعات مطرح شده و خط مترو نهایتاً ظرف دو سال آینده قابل انجام است.
او خاطرنشان کرد: طی طرحی پیشنهادی خط روگذر از دره‌های چمران عبور کرده و به نمایشگاه می‌رسد و هزینه و زمان کمتری برای ایجاد آن صرف می‌شود چون نیاز به حفاری ندارد.
ساخت نمایشگاه کار شهرداری نبود
مشاور عالی شرکت سهامی نمایشگاه بین‌المللی به این نکته اشاره کرد که به عنوان نماینده شورای شهر باید به این سوال پاسخ داد که ساخت و ایجاد نمایشگاه جزو تخصص‌ها و وظایف شهرداری هیچ کشوری نیست و نمی‌دانم چرا شهرداری در چنین کاری ورود کرده است.
تندگویان در پاسخ به اینکه گفته می‌شود ساخت سایت نمایشگاهی شهر آفتاب در نزدیکی فرودگاه امام تردد شرکت‌های خارجی برای حضور در نمایشگاه را تسهیل می‌کند، گفت: این ادعایی غیر کارشناسی است چرا که نمایشگاه صنعت بزرگی است که در ایران اصلاً شناخته شده نیست و از طرفی سایت نمایشگاهی بین‌المللی تعریف خاص خود را دارد که باید پایانه گمرک و هتل داشته و به ثبت مجامع بین‌المللی برسد.
او تصریح کرد: از طرفی برگزاری نمایشگاهی مانند نفت حداقل پنج تا شش هزار اشتغال‌زایی در پی دارد و نمی‌توانیم با یک تصمیم اشتباه آن را دچار مشکل کنیم.
باید شهرداری و وزارت صنعت و معدن به یک توافق برسند و سهامدار یکدیگر شوند که شاید در آن صورت بتوان نمایشگاه‌های داخلی و پرتردد را در شهر آفتاب برگزار کرد و نمایشگاه‌های تخصصی را در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار کرد.
ترافیک سئول و ولنجک ربطی به برگزاری نمایشگاه ندارد
تندگویان همچنین بر این نکته تاکید کرد که بحث بار ترافیکی نمایشگاه بین‌المللی تهران بیشتر هوچی‌گری خبری است و مطمئنم اگر شش‌ماه هم سایت بین‌المللی نمایشگاه را تعطیل کنیم تغییر چندانی در ترافیک سئول، کردستان و ولنجک رخ نخواهد داد؛ چرا که ما در طول سال ماه اسفند، فروردین و ماه رمضان اصلاً نمایشگاهی نداریم پس باید پرسید بار ترافیکی مربوط به کجاست؟