کدخبر: ۱۰۰۸۱۸ لینک کوتاه

رئیس انجمن صنفی گاوداران

یارانه نمی خواهیم قیمت شیر را آزاد کنید

رئیس انجمن صنفی گاوداران با بیان اینکه قیمت لبنیات ۲۱ درصد فقط بخاطر شیرخام گران می شود، گفت: زمانی که همه چیز گران شده مگر می شود شیر افزایش قیمت نداشته باشد با این وجود دامداران نابود می شوند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، احمد مقدسی با اشاره به تجمع دامداران مقابل وزارت جهاد کشاورزی افزود: سه هفته قبل ستاد تنظیم بازار برای قیمت شیر تصمیماتی گرفت که این تصمیمات جهت تصویب به هیات دولت ارجاع داده شد.

او افزود: نامه‌ای که برای تصویب به هیات دولت فرستاده‌شده چند ایراد داشت از جمله اینکه بارمیکروبی شیر را 100 هزار قید کرده بودند در حالی که این میزان یک میلیون تصویب شده بود.

مقدسی ادامه داد: با توجه به اینکه 50 درصد تولید شیر سنتی است، با این شرایط دامداران جریمه و نابود می‌شوند.

او افزود: همچنین در این نامه قید شده بود که تنها قیمت شیر خام آزاد باشد (تابع عرضه و تقاضا باشد و مشمول قیمت‌گذاری نشود) اما قیمت لبنیات دولتی تابع بحث عرضه و تقاضا نباشد.

مقدسی با بیان اینکه موضوع قیمت مصوب شده 1440 تومان درب دامداری (به اضافه‌کرایه حمل‌ونقل) قرار است از آخر خرداد اجرا شود و دولت مابه‌التفاوت آن را به دامداران بدهد، ادامه داد: این مساله نیز در آن نامه ذکر نشده بود.

او تصریح کرد: قرار شد جلسه‌ای با حضور وزیر جهاد کشاورزی، آقای سینکی (دبیر کشوری ستاد تنظیم بازار)، معاونت امور دام، چند تن از دیگر مسوولان و نمایندگان تشکل‌ها برگزار و مسائل مذکور صورت‌جلسه شده و به هیات وزیران منعکس شود.

مقدسی ادامه داد: در صورت افزایش قیمت شیر خام، شیر 1300‌تومانی 11 درصد و شیر 1110 تومانی 30 درصد گران می‌شود.

او با بیان اینکه قیمت لبنیات 21 درصد فقط به خاطر شیر خام گران می‌شود، گفت: زمانی که همه‌چیز گران شده مگر می‌شود شیر افزایش قیمت نداشته باشد؛ با این وجود دامداران نابود می‌شوند.

مقدسی افزود: دولت برای ثبات قیمت لبنیات و شیر باید یارانه بدهد که ما با این موضوع مخالف هستیم چون هر جا یارانه باشد فسادپذیری هم آنجاست.

او ادامه داد: دادن یارانه باعث می‌شود سفره برای عده‌ای خاص باز شود که ما اصلاً این را نمی‌خواهیم بلکه درخواست داریم اجازه دهند شیر آزاد شود.