کدخبر: ۱۰۱۱۶۸ لینک کوتاه

رئیس اتاق بازرگانی تهران:

بندهای اقتصاد مقاومتی دستاورد مباحثات ۳۵ ساله است

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: ۲۴ بند از بندهای آورده شده در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ماحصل ۳۵ سال زحمت و تلاش در بحث های اقتصادی بوده که دیدگاه های مختلف صاحب نظران را در برداشته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، یحیی آل اسحاق صبح امروز در جمع مردم مشهد در مسجد عباسی اظهار کرد: متأسفانه گرفتاری‌هایی در حوزه اقتصاد پیدا کرده‌ایم و علت آن هم این است که اقتصاد ما فقط به فروش نفت خام گره خورده و با نوسان‌های موجود در درآمدهای نفتی اقتصاد خانواده‌های ایرانی بالا و پائین شده است.

وی افزود: نحوه مدیریت بسیاری از درآمدها باید اصلاح شود و پول بیت المال به حراج نرود، به عنوان مثال در حوزه فروش نفت باید سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در راه رشد و پیشرفت خود آن مصرف شود.

آل اسحاق تصریح کرد: دولت 60 درصد از ظرفیت موجود نسل‌های آتی را صرف هزینه‌های خود کرده است و متأسفانه از مجموع منابع طبیعی و انسانی خود حداقل بهره‌وری را داریم، در صورتی که سرمایه نیروی انسانی بهترین سرمایه ما است و باید از آن حداکثر بهره را ببریم.

وی تأکید کرد: تعداد بسیار زیادی از فارغ‌ ‌التحصیلان ما در رشته‌های غیر مرتبط با تخصص خود فعالیت می‌کنند و تعداد بسیاری هم از کارخانه‌های تولیدی و صنعتی بیکار مانده‌اند و اگر از همین نیروهای متخصص استفاده شود چرخ حرکتی صنایع فعال می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی تهران اظهار کرد: 24 بند از بندهای آورده شده در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ماحصل 35 سال زحمت و تلاش در بحث‌های اقتصادی بوده که دیدگاه‌های مختلف صاحب نظران را در بر داشته است و نتیجه نهایی آن می‌تواند راه گشای بسیاری از مشکلات موجود باشد.

نظام بانکی از ریل خارج و دچار آشفتگی شده است

آل اسحاق گفت: از دیگر مشکلات بزرگ کشورمان می‌توان به نظام بانکی اشاره کرد که متأسفانه در حال حاضر از ریل خارج شده و همه سرمایه گذاران اقتصادی را درگیر خود کرده است.

وی تاکید کرد: کشور ما دچار آشفتگی در نظام بانکی بوده و روابط بانک‌ها با سرمایه داران، مردم و بانک مرکزی را دچار اختلال کرده و مهم‌ترین هدف از ایجاد اقتصاد مقاومتی در کشور ساماندهی نظام بانکی بوده است و باید در این راستا بهترین تصمیم را بگیریم.

عضو حزب موتلفه تصریح کرد: در حوزه روابط بین المللی سه راه هضم در نظام بین المللی، حذف روابط کاذب و یا برقراری رفتار تعاملی و ایجاد روابط بین‌المللی که در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی برنامه‌ریزی شده وجود دارد و اگر تعاملی منطقی داشته باشیم به طوری‌که منافع مالی و آرمان‌های کشورمان حفظ شود، می‌توانیم بگوییم که گامی مثبت برداشته‌ایم، در غیر این صورت به نظام و ملت خویش خیانت کرده‌ایم.

وی تأکید کرد: آینده جهان ریشه در اعتقادات و تفکرات جمهوری اسلامی ایران دارد و برقراری حکومت جهانی از همین تفکرات روشن گرایانه اسلام بر می‌خیزد.

آل اسحاق اظهار کرد: در اقتصاد مقاومتی افراد کم درآمد و کسانی که دارای درآمد متوسط هستند باید در اولویت امنیت غذایی و دارویی قرار بگیرند و این نوع اقتصاد دارای دو جنبه صلبی و ایجابی بوده است.

اقتصاد ذاتاً دارای مفهوم جنگ است

وی گفت: اقتصاد ذاتاً دارای مفهوم جنگ بوده و جنگ امروز جنگی اقتصادی است که ستاد، افسران و تشکیلات عملیاتی دارد و اکنون ما که در سطح دنیا صاحب ادعا هستیم در این جنگ اقتصادی درگیر شده‌ایم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران افزود: مجموعه زنجیره‌های اقتصادی باید به صورت پیوسته گام بردارند به طوری که امکان هیچ گونه نفوذپذیری در آن وجود نداشته باشد.

آل اسحاق تصریح کرد: در بخش ایجابی اقتصاد مقاومتی هر کشوری دارای آرمان‌هایی در راستای رشد و ترقی خود بوده است که در افق 20 ساله‌ای که تعیین کرده‌ایم به آنها دست می‌یابیم، تا هم در مقابل تهدیدهای دشمنان ایستادگی کرده و این تهدیدات را به فرصتی برای پیشرفت تبدیل کنیم و هم اینکه در برنامه‌ها رشد و توسعه داشته باشیم.

عضو حزب موتلفه افزود: منابع موجود ما با خروجی‌هایمان یکسان نبوده و نیست و به واقع ظرفیت‌های ما بیشتر از وضعیت موجودمان است، ما یک ظرفیت تاریخی را داشته‌ایم که نصف کره زمین تحت مدیریتش بوده است.

آل اسحاق تصریح کرد: تمام فرمول‌های جدول مندلیف در منابع طبیعی ما موجود است و حتی 10 درصد آنها را استفاده نکرده‌ایم و از نظر نفت و گاز در جایگاه دوم قرار گرفته‌ایم و از نظر موقعیت جغرافیایی خاورمیانه هم که قلب زمین است کشور ما نیز در رأس قلب آن قرار دارد، اما متأسفانه به خوبی از توان و موقعیت خود بهره‌مند نمی‌شویم.

تنها 30 درصد مشکلات اقتصادی به تحریم‌ها بازمی‌گردد

وی تأکید کرد: همان ‌طور که بارها گفته ‌شده تنها 30 درصد از مشکلات ما مربوط به تحریم‌ها و روابط بین المللی بوده است، در صورتی که 70 درصد دیگر آن به تدابیر و علمی کار کردن خود ما بر می‌گردد و راهبرد حل آن هم کار کردن با فرمولی به نام واقعیت نگری و آرمان گرایی بوده است.

عضو حزب موتلفه اظهار کرد: در خانواده‌های ما دانش اقتصادی مناسب وجود ندارد و در برخی از مجموعه‌ها مانند مدارس باید به آموزش عملی در حوزه اقتصاد پرداخته شود و دانش آموزان ما که آینده سازان این کشور هستند باید با اینگونه مشکلات به طور کامل آشنا شوند و آگاهی‌های لازم از سوی معلمان و کارشناسان تخصصی این حوزه به آنان داده شود، تا این نسل همانند نسل امروز با اینگونه مشکلات برخورد نکنند و یا اگر هم برخورد کردند به بهترین شکل ممکن آن را مدیریت کرده و اجازه بروز و ورود مشکلات احتمالی را ندهند.

آل اسحاق گفت: مشکل کنونی ما این است که در کشورمان مجتهد اقتصادی زیادی داشته‌ایم و اعمال نظرها به هر قیمت صورت می‌گرفت و حتی با مدل سعی و خطا تصمیم گیری‌های نهایی انجام می‌شد و توجهی هم به عواقب آن نمی‌شد.

وی افزود: شاخص‌های اقتصادی بدون در نظر گرفتن عدالت قابل قبول نبوده و نیست و اگر اقتصاد مقاومتی را با موفقیت اجرا کنیم و به همین صورت آن را ادامه دهیم در عرصه‌های دیگر هم مشکلی را مشاهده نخواهیم کرد، اما اگر روابط اقتصادیمان از نوع حرام باشد اقتصادی موفق شکل نمی‌گیرد و تقوا به عنوان مهم‌ترین عامل در جهت شکل‌گیری اقتصاد مردمی بوده است.