کدخبر: ۱۰۱۴۷۵ لینک کوتاه

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد:

افزایش قیمت کالاها مشروط شد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزایش قیمت کالا و خدمات را منوط به بررسی و تاییدیه سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان دانست و گفت: تاثیر افزایش قیمت حامل های انرژی بر قیمت تمام شده کالاها و خدمات متفاوت است.

به گزارش «اقتصاد نیوز» به نقل از تسنیم، مجتبی خسروتاج در اولین جلسه اتاق اصناف تهران، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: برخی از کالا ها و محصولات به صورت نسبی با افزایش قیمت حامل‌های انرژی در بحث تولید و حمل‌ونقل مواجه بوده‌اند و برخی دیگر مانند تولید فلزات سنگین تماما با صرف انرژی همراه هستند که قیمت تمام شده این محصولات با افزایش قیمت حامل‌های انرژی، افزایش قیمت بیشتری خواهند داشت.

وی با اشاره به این که در ماه رمضان افزایش قیمت کالاهای اساسی را شاهد نخواهیم بود، افزود: هیچ کمبودی در میزان کالاهای اساسی وجود ندارد و ذخایر استراتژیک وزارت صنعت معدن و تجارت با صلاح دید و برنامه‌ریزی وزارت جهادکشاورزی در زمان نیاز توزیع خواهد شد.

او بزرگترین مشکل بازار را رکود آن خواند و خاطرنشان کرد: فروشنده و تولیدکننده به دنبال جذب مصرف‌کننده هستند، از این رو باید شرایطی مانند توسعه صادرات فراهم شود تا بازار از این وضع رها شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: سیاست‌گذاری‌ها و مجوزهای صادراتی به سمتی می‌رود تا صادرکنندگان با برنامه‌ریزی بلندمدت و کوتاه‌مدت صادرات مثبت، تاثیرگذار و یکپارچه را شاهد خواهیم بود.

او گفت: با برنامه‌ریزی بلندمدت می‌توان به سرمایه‌گذاری صحیح دست یافت که یکی از برنامه‌ریزی‌های کوتاه‌مدت، حذف موانع صادراتی است.

خسروتاج با بیان این که باید به صادرات علمی، فنی و دانش‌بنیان توجه ویژه شود گفت: تعریف مدونی از مواد خام، اولیه و سرمایه وجود دارد که می‌توان مدعی شد 90 درصد آن صحیح و بدون نقص است اما در برخی صنایع یک ماده به عنوان مواد اولیه تلقی می‌شود که همان ماده در صنعت دیگر مواد واسطه به حساب می‌آید.

معاون توسعه بازرگانی داخلی وزیر صنعت، معدن و تجارت در رابطه با قیمت خودرو تاکید کرد: امکان دارد خودروسازان از قیمت‌های اعلام شده از سوی شورای رقابت ناراضی باشند که احتمال می‌رود در رابطه با این موضوع وزیر صنعت معدن و تجارت با اعضای شورای رقابت تشکیل جلسه دهد.