کدخبر: ۱۰۲۱۸۷ لینک کوتاه

نشست اتاقی ها با سیف لغو شد

نشست هم اندیشی رئیس کل بانک مرکزی با نمایندگان اتاق بازرگانی در راستای بررسی راهکاری خروج از رکود تورمی که قرار بود سه شنبه این هفته برگزار شود، به هفته آینده موکول شد.

به گزارش اقتصاد نیوز، دومین نشست هم‌اندیشی رئیس کل بانک مرکزی با نمایندگان اتاق بازرگانی قرار بود فردا در ساختمان میرداماد بانک مرکزی برگزار شود اما بنا به اعلام بانک مرکزی این نشست به هفته آینده موکول شده است.

در این نشست قرار است مواردی چون راهکارهای خروج از رکود تورمی، تامین مالی بخش تولیدی و مشکلات بخش خصوصی با بانک‌ها به بحث و تبادل نظر گذاشته ‌شود.

پیش از این در تیر ماه هم اولین هم‌اندیشی رئیس کل بانک مرکزی با نمایندگان اتاق بازرگانی برپا شده بود.

در آن نشست رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به شرایط رکود تورمی کشور گفته بود که نظام بانکی از یک سو با تورم و موضوع کنترل نقدینگی روبرو است و از سوی دیگر، مقوله حمایت از تولید و رشد اقتصادی مطرح است و گذر از این شرایط، نیازمند همراهی و همدلی فعالان اقتصادی است.

ولی‌الله سیف تاکید کرده بود که باید ضمن جلوگیری از هدر رفتن منابع، تلاش شود منابع به صورت بخشی متمرکز شود تا به تولید رونق دهد.

در مقابل این سخنان رئیس کل بانک مرکزی، یحیی آل‌اسحاق، رئیس اتاق بازرگانی تهران عنوان کرده بود: بدهی بخش خصوصی به تسهیلات بانکی بیش از 480 هزار میلیارد تومان است. در حال حاضر، یک عطش غیرطبیعی در زمینه جذب منابع بانکی وجود دارد. بانک مرکزی و شبکه بانکی می‌توانند 240 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کنند اما نیاز به تسهیلات، دو برابر این میزان است.

آل‌اسحاق همچنین خواستار شده بود تا تسهیلات بانک‌ها به سمت بخش تولید سوق یابد و بهره‌وری افزایش یابد.