کدخبر: ۱۰۲۳۴۹ لینک کوتاه

آغاز مصادره واحدهای تولیدی بدهکار

به گفته یکی از اعضای هیات مدیره انجمن خودروسازان، در راستای اقدام ضرب الاجلی بانک ها برای توقیف اموال تولیدکنندگانی که بدهی معوق داشتند بیش از ۱۵۰ بنگاه تولیدی توقیف شده که بیشترین آمار توقیف مربوط به بانک کشاورزی است.

بهرام شهریاری، عضو هیات مدیره انجمن خودروسازان در گفت‌و‌گو با اقتصادنیوز با بیان این که روند توقیف اموال تولیدکنندگان مثل هزاران بلایی دیگری که بر سر تولید می‌آورند همچنان ادامه داد، اظهار کرد:متاسفانه فشارهایی که بر سر تولید وارد می‌شود روز به روز در حال افزایش است.

وی ادامه داد:در حالی که کارخانه‌‌ها درحال توقیف و مصادره از سوی بانک‌ها هستند این سوال پیش می‌آید که دولت کجا و چه زمانی سهم خود از مطالبات بانک‌ها  پرداخت کرده است؟!

شهریاری با بیان این که دولت‌های نهم و دهم باعث این همه رکود و آسیب به تولید کشور شد اما چنین اقداماتی در دولت یازدهم بعید است، تصریح کرد:بانک‌ها به هیچ عنوان مصوبات دولت را اجرا نمی‌کنند و با چنین اقداماتی وضعیت تولید از این هم که هست بدتر می‌شود.

عضو هیات مدیره انجمن خودروسازان اضافه کرد: تعداد زیادی از واحدهای تولیدی مصادره شده و صاحبان آنها نیز نمی‌توانند اقدامی انجام دهند.

وی با بیان این که بانک‌ها به لحاظ قانونی می‌توانند املاک را مصادره کنند، گفت:زیرا قراردادها بسیار یکجانبه و یکطرفه بوده و هیچ راهی برای تولیدکنندگان نمانده است.

به گزارش اقتصادنیوز، بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار میزان سود تسهیلاتی که باید از تولیدکنندگان گرفته شود باید بین 14 تا 15 درصد باشد که به گفته برخی مقامات بخش خصوصی برخی بانک‌ها در قالب عقود مشارکتی از تولیدکنندگان تا 40 درصد هم سود دریافت می‌کنند.

از سوی دیگر طبق آخرین آمار اعلامی بانک مرکزی میزان مطالبات معوق بانک‌ها به بیش از 80 هزار میلیارد تومان رسیده که به اعتقاد محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن وتجارت سهم بخش تولید از این مطالبات معوق بانک‌ها 20 درصد است.