کدخبر: ۱۰۳۰۷۸ لینک کوتاه

کلاهبرداری تخم مرغی

بیش از ۴۰ درصد تخم مرغ ها تنها با اسم مرغداری و تاریخ انقضای بعضاً دروغی پرینت می شوند و دانه ای ۵۰ تومان گران تر از تخم مرغ های معمولی فروخته می شوند در حالی که مرغدار برای پرینت کردن فقط دانه ای دو تومان هزینه کرده که البته اطلاعات اغلب آنها نادرست و دروغین است.

به گزارش اقتصاد نیوز، تخم‌مرغ‌هایی که در حال حاضر به عنوان تخم‌مرغ شناسنامه‌دار در مغازه‌ها عرضه می‌شوند را می‌توان نوعی سوءاستفاده دلالان و تولیدکنندگان تلقی کرد چرا که تنها با درج نام مرغداری و تاریخ انقضای بعضاً دروغی، موجب جلب اطمینان مصرف‌کننده از سلامت محصول می‌شوند.

تفاوت شایانی میان تخم‌مرغ شناسنامه‌دار و تخم‌مرغی که تنها نام مرغداری و تاریخ انقضا روی آن درج می‌شود وجود دارد چرا که نظارتی روی تخم‌مرغ‌های صرفاً پرینت شده نیست و تخم‌مرغ‌های شناسنامه‌دار پروسه طولانی را به منظور تایید سلامت یک محصول طی می‌کنند که این امر باعث افزایش 50 درصدی قیمت تخم‌مرغ شناسنامه‌دار و بسته‌بندی شده با تخم‌مرغ‌های معمولی شده است.

اما چیزی که در اینجا جالب توجه است افزایش 50تومانی قیمت هر دانه تخم‌مرغ صرفا پرینت شده است که تنها تاریخ انقضا و نام مرغداری روی آن درج شده است و از آنجاکه نظارتی به درج صحت تاریخ انقضای تخم‌مرغ نمی‌شود و در هر مرغداری که صرفاً وسیله پرینت کردن را داشته باشد این امر بدون هیچ نظارتی صورت می‌گیرد، می‌توان گفت این افزایش قیمت نوعی کلاهبرداری است.

در همین راستا فرزاد طلاکش -دبیر انجمن صنفی تخم‌مرغ شناسنامه‌دار ایران- با اشاره به تفاوت درج پرینت و شناسنامه‌دار بودن تخم‌مرغ به ایسنا گفت: در بسیاری از مرغداری‌ها به منظور جلب اطمینان مصرف‌کننده، بدون نظارت هیچ متولی و مقام مسوولی روی تخم‌مرغ تاریخ انقضا و نام مرغداری درج می‌شود اما این درحالی است که فلسفه شناسنامه‌دار بودن تخم‌مرغ بسیار متفاوت‌تر از این موضوع است.

او ادامه داد: این باور در میان مردم به وجود آمده که تخم‌مرغ پرینت‌دار ضامن سلامت محصول است اما باید عنوان کرد که درج پرینت هیچ ضمانتی بر سلامت محصول ندارد و این مساله تنها موجب سوءاستفاده برخی از دلالان شده تا بتوانند تخم‌مرغ را گران‌تر عرضه کنند.

طلاکش با بیان اینکه درج پرینت روی هر دانه تخم‌مرغ تنها دو تومان برای مرغداری هزینه بر می‌دارد، اظهار کرد: این مساله که تخم‌مرغ 300تومانی با درج پرینت 350 تومان به منظور جلب اطمینان مصرفکننده در بازار عرضه می‌شود تنها عاملی بر افزایش بی‌دلیل قیمت تخم مرغ است.

تخم‌مرغ‌های شناسنامه‌دار چه مشخصاتی دارند؟

دبیر انجمن صنفی تخم‌مرغ شناسنامه‌دار ایران با بیان اینکه 98 مرکز مجاز شناسنامه‌دار کردن تخم‌مرغ در کل کشور وجود دارد، گفت: برخی از این انجمن‌ها وابسته به مرغداری هستند به طوری که هر مرغداری مجوز دار می‌تواند تخممرغ تولیدی خود را با نظارت ویژه‌ای دارای شناسنامه کند.

او ادامه داد: برخی دیگر از مراکز به صورت واحدهای مستقلی با اخذ مجوز از سازمان دامپزشکی و وزارت جهاد کشاورزی مشغول به فعالیت هستند.

طلاکش در خصوص نحوه فعالیت این مراکز گفت: اولین مرحله انتقال تخم‌مرغ از محل تولید تا بازار جداسازی پر، مدفوع مرغ، کود، مگس یا تخم‌مرغ‌های ترک خورده است؛ به طور کلی می‌توان گفت تخم‌مرغ‌های آلوده را از سایر تخم‌مرغ‌ها جدا می‌کنند.

دبیر انجمن صنفی تخم‌مرغ شناسنامه‌دار ایران میزان صدمه و آسیب به تخم‌مرغ را در فصول گرم سال چندین برابر عنوان و اظهار کرد: در فصول گرم 20 تا 25 درصد از تخم مرغ‌ها از رده خارج می‌شوند.

او اظهار کرد: در مرحله بعدی تخم‌مرغ‌ها را از نظر اندازه یکنواخت می‌کنند؛ به طوری که تخم‌مرغ‌های ریز از تخم‌مرغ‌های درشت جدا می‌شوند.

طلاکش با بیان اینکه تخم‌مرغ‌های شناسنامه‌دار از نظر کیفیت و سلامت دارای تضمین بسیاری هستند، گفت: در این واحدها تخم مرغ‌ها توسط دکتر دامپزشک و از طریق نورپردازی کنترل کیفی می‌شوند و در آخر پرینت مشخصات تخم مرغ از قبیل تاریخ انقضا و پروانه بهرهوری در آن درج می شود.

دبیر انجمن صنفی تخم‌مرغ شناسنامه‌دار ایران ادامه داد : مصرفکننده می‌تواند با خیال راحت از سلامت تخممرغ آن را مصرف کنند و تمام مراکز شناسنامه دار کردن تخممرغ اگر مشکلی برای محصول پیش آید مسوولیت آن را به عهده می‌گیرند.

تخم‌مرغ شناسنامه‌دار 50 تومان و تخم‌مرغ بسته‌بندی شده 50 درصد گران‌تر از تخم‌مرغ‌های معمولی

او با اشاره به تفاوت قیمت تخم مرغ شناسنامهدار با سایر تخممرغ‌ها گفت: هر دانه تخممرغ شناسنامه‌دار 20 تا 50 تومان گران‌تر از تخم‌مرغ ساده است اما اگر در بسته‌بندی قرار بگیرد قیمت آن 50 درصد اضافه می‌شود.

طلاکش علت این گرانی را سرمایهگذاری واحدهای شناسنامهدار کردن تخممرغ برای دامپزشک و سایر موارد عنوان و اظهار کرد: اگر مردم میخواهند کالای با سلامت را خریداری کنند باید هزینه آن را بپردازند که این مساله نیز حق طبیعی هر فردی محسوب می شود که از سلامت غذایی محصول مصرفی خود اطمینان داشته باشد.

دبیر انجمن صنفی تخم‌مرغ شناسنامه‌دار ایران گفت در کل کشور تنها هشت درصد از تخممرغ‌ها به صورت دانه‌ای و دو درصد به صورت بستهبندی شناسنامهدار پرینت شده واقعی هستند اما متاسفانه بیش از 40 درصد تخممرغها تنها با اسم مرغداری و تاریخ انقضای بعضاً دروغی پرینت شده هستند.

دبیر انجمن صنفی تخم‌مرغ شناسنامه‌دار ایران با بیان اینکه حضور دلالها و واسطه‌ها در بازار مصرفی تخم‌مرغ افزایش پیدا کرده است، گفت: این امر باعث شده تخممرغ به قیمت واقعی خود فروخته نشود و تولیدکنندگان متحمل ضرر و زیان شوند.

او یکی از مزایای شناسنامهدار کردن تخم مرغ را درج قیمت روی تخممرغ عنوان و اظهار کرد : این مساله می تواند تاثیر زیادی در جلوگیری از نوسان قیمت متخم مرغ در فصول مختلف داشته باشد.

افزایش 120تومانی هر دانه تخم‌مرغ از مرغداری تا بازار!

طلاکش ادامه داد: قیمت واقعی تخم مرغ 350 تومان است اما از مرغدار 180 تومان خریداری و 300 تومان در بازار عرضه میشود که در این میان تنها دلالها سود می‌برند.

دبیر انجمن صنفی تخم‌مرغ شناسنامه‌دار ایران راهکار خود را برای حل این موضوع اعلام قیمت واقعی تخم مرغ به مردم عنوان و اظهار کرد: باید اطلاعرسانی شود که قیمت واقعی هر کیلوگرم تخم مرغ 3800 تومان است تا اگر در ماه‌های آینده که از فصول گرم خارج شدیم این افزایش قیمت موجب ناراحتی مردم نشود.

او با بیان اینکه در حال حاضر قیمت تمام شده تخممرغ کیلویی 4800 تومان است، گفت: با احتساب سود 19درصدی برای مرغدار تخممرغ باید از درب مرغداری تا بازار خردهفروشی کیلویی 5712 تومان عرضه شود.

به گزارش ایسنا، سال گذشته دبیر کانون سراسری انجمن‌های صنفی پرورش‌دهندگان مرغ تخم‌گذار اعلام کرد به منظور حذف واسطه‌گری‌ها و سودجویی‌ها در بازار، قیمت هر دانه تخم مرغ روی آن درج می شود و همه مرغدارانی که قادر به حک کردن قیمت روی هر عدد تخم‌مرغ هستند می‌توانند در این طرح وارد شوند که با توجه به زیرساخت‌های موجود بیش از 60 درصد مرغداران امکان اجرای این طرح را داشتند اما این طرح به دلیل ناهماهنگی‌های به وجود آمده اجرایی نشد و به امسال موکول شد اما هنوز نیز این امر به سرانجام نرسیده است و همچنان جا پای دلالان و واسطهها در بازار تخممرغ محکم است.