کدخبر: ۱۰۵۸۴۴ لینک کوتاه

شواهد فعالان اقتصادی نشان می دهد

اسیدپاشی توریست ها را پراند / خارجی ها نمایشگاه تجهیزات پزشکی اصفهان را ترک کرده اند

در حالی که برخی رسانه ها و صدا وسیما تلاش دارند وانمود کنند موضوع اسیدپاشی بر جذب توریست در این شهر بی تاثیر بوده، حمید حسینی، خزانه دار اتاق بازرگانی تهران با استناد به شواهدی از نبود بازدیدکننده و ترک نمایشگاه های اصفهان توسط خارجی ها خبر داده است.

به گزارش اقتصادنیوز، درحالی که صداوسیما تلاش دارد به گونه‌ای وانمود کند که موضوع اسیدپاشی‌ها در اصفهان تاثیری بر کاهش تعداد گردشگران در ایران شهر نداشته، شواهد حاکی از کاهش آمار تردد توریست‌ها به خصوص توریست‌های ایرانی به این شهر است.

پیش از این صداوسیما در بخش خبری 20:30 در گزارشی تلاش کرده‌ بود تا مسئله کساد گردشگری را در اصفهان رد کند. در  آن گزارش، خبرنگار بخش خبری 20:30 گزارشی از رونق گردشگری در اصفهان تهیه و تصاویری نیز منتشر کرد تا نشان دهد که گردشگری اصفهان رونق صدچندان گرفته است. با وجود این، برخی فعالان اقتصادی و کارشناسان این موضوع را رد کرده و می‌گویند اتفاقات اخیر در اصفهان در گردشگری این شهر بی‌تاثیر نبوده است.

در همین زمینه حمید حسینی، خزانه‌دار اتاق بازرگانی تهران نیز اعلام کرده است که اسیدپاشی در اصفهان توریست‌ها و حتی خارجی‌‌ها را ترسانده است.

وی در روزنوشت خود دراین باره گفته است:
«فضای این روزهای کشور تحت تاثیر اسیدپاشی به پنج زن در اصفهان شده و بازار شایعه وافترا داغ است، یکی از دوستان که در نمایشگاه بین‌المللی تجهیزات پزشکی اصفهان شرکت کرده، تماس گرفت و از نبود بازدیدکننده و ترک نمایشگاه توسط خارجی‌ها خبر داد، در این رابطه سه احتمال مطرح است ١- مبارزه با بدحجابی توسط گروه‌های خودسر، این اتفاق در سال‌های گذشته در کرمان اتفاق افتاد وچند نفر توسط این گروه به قتل رسیدند و هنوز عاملان این جنایت به کیفر نرسیده‌اند و پرونده در مراحل نهایی شدن است. ٢- ارتباط موضوع با داعش و دست داشتن بیگانگان خصوصا افاغنه در این جنایت، من این احتمال را کم می‌دانم ولی مطالبی در فضای مجازی منتشر می‌شود که هدفش دامن زدن به این شایعه است، به‌طور مثال مطلبی از مولوی عبدالحمید نقل شده مبنی بر اینکه مذهب رسمی کشور باید از شیعه به اسلام تغییر کند، زیرا جمعیت اهل تسنن و شیعه در ایران برابر است. ٣- احتمال اینکه فردی روانی یا عقده‌ای دست به این کار زده باشد، در این مورد در سال‌های گذشته زنانی در تهران و مشهد توسط یک نفر به قتل رسیدند.

به هرحال این جریان از یک طرف امنیت روانی جامعه را به هم زده وخانواده‌ها را دل نگران کرده، به طور مثال من امشب تا ساعت 9.5 جلسه داشتم و به نوه 10 ساله‌ام گفتم که ساک ورزشی من و خودش را آماده کند و به درب منزل بیاید تا قبل از ساعت 10 شب در مجموعه انقلاب باشیم، نوه‌ام از من خواست که وقتی درب منزل رسیدم در پارکینگ ایشان را سوار کنم وقتی علتش را پرسیدم گفت می‌ترسم در کوچه کسی رویم اسید بریزد. از طرف دیگر این جریان بر اقتصاد تورسیم کشور وخصوصا اصفهان به شدت آسیب خواهد رساند (اکنون اصفهان روزانه هزار نفر توریست خارجی دارد).»

خبرمرتبط:
واکنش متفاوت تلویزیون به اتفاقات اخیر اصفهان