کدخبر: ۱۰۷۲۳۰ لینک کوتاه

پلمب زنجیره ای کافه های شمال تهران/کرکره رستوران های درکه چرا پایین کشیده شد؟

چند روزی است که رستوران های منطقه درکه در شمال تهران پلمب شده اند.

ندا کمرئی: از درگیری فیزیکی و شکستن آینه بغل خودرو مهمانان یکی از رستوران‌ها آغاز می‌شود و کار به شکایت ساکنان محله از کل رستوران‌های درکه می‌کشد.

به گزارش «اقتصادنیوز »، در محله درکه چراغ تمام مغازه‌ها و رستوران‌ها به جز یک مغازه،‌ خاموش شده؛ درها پلمب شده و هیچ خبری از آن همه شلوغی و رفت و آمد و سر و صدا نیست. اما در این سکوت محض انگار یکی از رستوران‌ها توانسته خود را مصون بدارد و در میان این هیاهو و تعطیلی مغازه‌ها درکه هنوز چراغ آن یک واحد صنفی روشن و رفت و آمد به آنجا زیاد است.

*روایتی از چگونگی پلمب رستوران‌ها
حجت‌الاسلام محراب‌وسوی، امام جماعت مسجد علی‌ابن ابی طالب(ع) میدان درکه در این باره می‌گوید: یکی از جوان‌ها اهانتی می‌کند که همین موضوع باعث می‌شود به بچه‌های هیات محل بر بخورد. این موضوع و اعتراض بچه هیاتی‌ها در مسجد منجر به اعتراض به شکل راهپیمایی در دو هفته پیش می‌شود.

او با اشاره به اینکه در این راهپیمایی امر به معروف و نهی از منکر ملاک بوده است، بیان کرد: همین موضوع باعث تعطیلی رستوران‌ها شد که البته تر و خشک با هم سوختند. این موضوع حرکتی خودجوش و به خاطر امر به معروف و نهی از منکر بوده است.

امام جماعت مسجد درکه با تاکید بر اینکه اعتراض به بدحجابی و قلیان عامل اصلی بوده است، در پاسخ به این سوال که چرا همه واحدهای صنفی تعطیل هستند غیر از یکی از آنها؟ تصریح کرد: من شنیدم که چون آنجا شناخته شده و برخی مسوولان به آنجا تردد دارند آن رستوران پلمب نشده‌ است.

به گزارش «اقتصادنیوز» در حالی که امام جماعت مسجد درکه به احتمال عرضه نوشیدنی‌های ممنوعه در رستوران‌های آن منطقه اشاره می‌کند، یکی از اهالی به شدت اعتراض کرده و او هم تاکید می‌کند: من فقط شنیده‌ام و البته هرگز چنین چیزی را نه من و نه اطرافیانم ندیده‌ایم. البته موسوی در پایان حرف‌های خود موضوع عرضه مشروبات الکلی را رد می‌کند.

*توهین مسوول پارکینگ به اهالی محل
یکی دیگر از اهالی محل در این باره می‌گوید: این موضوع و تعطیلی رستوران‌ها هیچ ربطی به بدحجابی، قلیان و موضوعات شرعی ندارد. یکی از مسوولان پارکینگ یکی از رستوران‌ها با یکی از اهالی محل درگیر می‌شود. این فرد به اهالی محله درکه و امام جماعت محل توهین می‌کند و به گوش همه می‌رسد و همین موضوع باعث این اتفاقات می‌شود.

*دعوا به اهالی محل ربطی نداشته است، رستوران‌ها درگیر شدند
یکی دیگر از اهالی که شاهد ماجرا بوده است در این باره تصریح می‌کند: علت درگیری پارک کردن ماشین بوده‌ است. کارگرها ماشین را به زور می‌گرفتند و در جایی نامشخص پارک می‌کردند و سوئیچ را می‌آوردند اما آن روز وقتی یکی از مشتری‌ها باز گشت، دید که آینه ماشینش شکسته و ماشینش آسب دیده است.

به گفته این فرد، مردم به دلیل این نزاعات به یکی از روحانیون منطقه مراجعه می‌کنند و بعد اعتراض خود را به شکل راهپیمایی بروز دادند و خواهان پلمب این واحدهای صنفی شدند.

*تداخل صنفی،عامل تعطیلی رستوران‌های درکه
عباس علایی، رئیس اتحادیه قهوه‌داران و رستوران‌های سنتی هم در این باره به اقتصادنیوز گفت: دلیل تعطیلی واحدهای صنفی درکه تداخل صنفی است.

او ادامه داد:بعضی از این رستوران‌ها حتی مجوز هم ندارند و به دلیل تخلف‌های صنفی از سوی اماکن پلمپ شده‌اند. البته مسائل مربوط به محله درکه نیز به این موضوع دامن زده است.