کدخبر: ۱۱۵۹۹۰ لینک کوتاه

اقتصادنیوز گزارش می‌دهد:

اظهارات قصابان درباره گوشت بوفالوی هندی/گوشتی که مستقیم نباید مصرف شود

اغلب قصاب ها می‌گویند که گرچه خودشان گوشت بوفالو به مردم نمی‌فروشند ولی ممکن است این نوع گوشت در سایر قصابی‌ها فروخته شوند.

به گزارش اقتصادنیوز، چندی پیش خبر رسید که گوشت بوفالو که از هندوستان وارد می‌شود آلوده است و نباید به مصرف مردم رسد. البته مدتی نگذشت که مسئولان سازمان دامپزشکی کشور موضوع را تکذیب کرده و مسعود هاشم‌زاده، معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور اظهار کرد: ‌ آلودگی گوشت‌های بوفالو وارد شده به ایران به هیچ وجه صحت ندارد و شایعه است و مردم نباید در این خصوص کوچکترین شکی به سازمان دامپزشکی داشته باشند. سازمان دامپزشکی با حساسیت زیاد و نظارت دقیق گوشت‌های وارداتی به کشور را بازرسی و آزمایش می‌کند و در صورت مشاهده هر مورد مشکوک از توزیع محموله جلوگیری می‌کند.

او افزود: سلامت مردم در اولویت اهداف سازمان دامپزشکی است؛ بنابراین مردم باید به مهر این سازمان اعتماد داشته باشند و فرآورده‌هایی که این مهر روی آنها درج شده را با اطمینان مصرف کنند. کنترل بیماری‌ها دامی و بهداشت دامداری‌ها از مهم‌ترین وظایفی است که این سازمان به‌خوبی آن را انجام می‌دهد.

البته در ادامه نیز عباس عباسی، مدیرکل دفتر نظارت بربهداشت عمومی، اظهار کرد: استفاده از گوشت بوفالو تولید داخل به‌دلیل آنکه دارای استاندارد بالایی است در سبد خانوار ممنوعیتی ندارد اما استفاده از نوع هندی آن خلاف قانون است، البته بهره‌گیری از این نوع گوشت در تمام دنیا در سبد خانوار مرسوم است.

وی اظهار کرد: براساس ضوابط و دستورالعمل سازمان دامپزشکی کشور، مجوز واردات گوشت بوفالو هندی تنها برای مصارف صنعتی و مواد غذایی حرارت دیده همچون سوسیس، کالباس و همبرگر صادر می‌شود و به هیچ عنوان واردکنندگان نباید این گوشت را وارد چرخه مصرف خانگی مانند گوشت چرخ کرده کنند بنابراین هرگونه استفاده گوشت بوفالو وارداتی خارج از فرایند صنایع غذایی و شبکه نظارتی سازمان دامپزشکی کشور ممنوع است.

به گفته مدیر کل دفتر نظارت بربهداشت عمومی، گوشت بوفالو وارداتی قبل از فرآوری (فرآورده خام دامی)تحت نظارت بهداشتی سازمان دامپزشکی کشور و در حین فرآوری تحت نظارت ناظرین بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در کارخانه‌ها قرار دارد و تاکنون سازمان دامپزشکی کشور مجوزی برای مصرف گوشت وارداتی بوفالو هندی در سبد خانوار همچون گوشت چرخ کرده و رستوران‌ها برای واردکنندگان صادر نکرده است.

آن طور که ایرنا گزارش داده، عباسی گفت: طبق نمونه‌برداری‌های ناظرین بهداشتی سازمان دامپزشکی در سراسر کشور، برخی گوشت‌های چرخ کرده مشکوک به وجود گوشت بوفالو وارداتی هندی به صورت رندم مورد آزمایش قرار گرفته و در بازار و انبارها شناسایی و جمع آوری و از چرخه مصرف خارج شده و با متخلفان از طریق مجاری قانونی برخورد شده است. از آنجا که شرایط بهداشتی کشورهای دیگر با شرایط بهداشتی کشور ما متفاوت است، برنامه‌های ملی داخلی ما براساس ضوابط خود کشور تعیین می‌شود و در خصوص واردات یک ضوابط سختگیرانه‌تری را اعمال می‌کنیم.

در همین حال گزارش میدانی اقتصادنیوز در بازار گوشت‌فروشان نشان می‌دهد که آنان گرچه وجود گوشت بوفالوی هندی را در واحد صنفی خود تکذیب می‌کنند ولی اغلب آنها می‌گویند که ممکن است گوشت بوفالوی هندی در سایر مغازه‌های گوشت‌فروشی وجود داشته باشد.

یکی از فروشندگان می‌گوید: سازمان دامپزشکی درباره این نوع گوشت بسیار حساس است و مدام ما را بازرسی می‌کند و ما نمی‌توانیم از این گوشت به مغازه خود آورده و آن را بفروشیم.

او ادامه می‌دهد: با این همه من فکر می‌کنم مغازهایی هستند که با توجه به قیمت بالای گوشت داخلی از این گوشت می‌فروشند.

یکی دیگر از فروشندگان نیز بیان می‌کند: من گوشت بوفالوی هندی نمی‌فروشم ولی شنیده‌ام که برخی مغازه‌ها این نوع گوشت را با گوشت‌های دیگر مخلوط کرده و می‌فروشند. به هر حال سازمان دامپزشکی اگر متوجه شود برخورد می‌کند.

همچنین یکی دیگر از فروشندگان اظهار می‌کند: موضوع گوشت بوفالوی هندی مربوط به الان نیست و سال‌ها پیش به مغازه‌ها آمده و مصرف می‌شد. اکنون بحث آمدن گوشت بوفالوی ایرانی است که آن هم هنوز به مغازه‌‌ها توزیع نشده است.