کدخبر: ۱۱۶۰۳۳ لینک کوتاه

قاچاق پوشاک ٣٣٣ برابر واردات رسمی

واردات سالانه رسمی پوشاک شش میلیون دلار و قاچاق آن دو ‌میلیارد دلار است که براین اساس میزان قاچاق پوشاک بیش از ٣٣٣ برابر واردات رسمی آن است.

بازارهای ایران به‌طور سنتی گرفتار دو معضل هستند؛ یا آنچنان گرفتار انحصار شده‌اند که تولیدکننده داخلی نیازی به پذیرفتن قواعد رقابت نمی‌بیند، یا موج محصولات خارجی امان تولید ایرانی را بریده است. باز شدن بازارها به روی محصولات خارجی البته منحصر به ایران نیست، اما بحران از آن‌جا شروع می‌شود که این واردات نه زیر ذره‌بین استاندارد قرار می‌گیرد نه عوارض و گمرکی پرداخت می‌کند. نتیجه این‌که قریب به اتفاق بازارهای ایران توسط کالاهای خارجی قاچاق فتح شده‌اند و بدتر از همه این‌که معمولا بی‌کیفیت‌ترین محصولات هم از مرزهای ایران می‌گذرند.

در چنین شرایطی با مراجعه به همین آمار رسمی و با یک حساب و کتاب سرانگشتی می‌توان به این نتیجه روشن رسید که چنین حجمی از واردات غیرقانونی نمی‌تواند تنها از مبادی غیرقانونی انجام بگیرد. حجم برخی از این کالاها هم آن‌قدر بزرگ است که برای جابه‌جایی آنها وسایل حمل و نقلی مانند کانتینر به کار می‌آید. نمونه جدید این آمار رسمی هم خبری است که مجتبی خسروتاج، قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد. او از کاهش هفت ‌درصدی واردات کالاهای مصرفی در ‌سال ۹۳ نسبت به ‌سال قبل از آن خبر داد و افزود: واردات رسمی پوشاک شش میلیون دلار و قاچاق آن دو ‌میلیارد دلار است که براین اساس میزان قاچاق پوشاک بیش از ٣٣٣ برابر واردات رسمی آن است.

منبع:روزنامه شهروند