کدخبر: ۱۱۸۶۳۲ لینک کوتاه

نایب رئیس اتاق اصناف ایران پاسخ داد:

بازار خرده‌فروشی‌ها چقدر از گرانی بنزین متاثر می‌شود؟

نایب رئیس اتاق اصناف ایران گفت: افزایش قیمت سوخت به اندازه‌‌ای نبوده که شاهد تغییرات محسوس در خرده فروشی‌ها شویم.

علیرضا راسی، نایب رئیس اتاق اصناف ایران در گفت‌وگو با اقتصادنیوز، درباره تاثیر افزایش قیمت سوخت بر بازار خرده‌فروشی‌ها اظهار کرد: افزایش قیمت سوخت در حدی نبوده  که شاهد افزایش قیمت ویژه‌ای در خرده‌فروشی‌ها باشیم. اینکه مثلا قیمت بنزین 700 تومانی هزار تومان شود نمی‌تواند تاثیر عمده‌ای بر قیمت‌های انواع اقلام مصرفی مردم بگذارد.

او افزود: به هر حال اتاق اصناف بازرسی و نظارت خود را دارد و مدیرت‌های لازم را انجام می‌دهد و خود صنوف نیز برای مدیریت وضعیت مصمم هستند که مانع افزایش قیمت انواع محصولات شوند. بنابراین اگر افزایش قیمت هم رخ دهد بسیار ناچیز خواهد بود.

نایب رئیس اتاق اصناف ایران تصریح کرد: ممکن است یک جو روانی ایجاد شود که وظیفه روزنامه‌نگاران نیز در اینجا این است که به از بین رفتن این جو روانی کمک کنند و روشن کنند که اگر با استفاده از قیمت سوخت قرار است درآمدی حاصل شود، این درآمد صرف نیازهای دیگر مردم در شهر خواهد شد.

او افزود: قیمت کالاها در خرده فروشی‌ها وابسته به پارامترهای تاثیرگذار تری مانند عرضه و تقاضا، تحریم‌ها، افزایش نرخ دستمزدها و... است. مثلا ممکن است با شروع ماه مبارک رمضان که تقاضا برای برخی کالاها افزایش می‌یابد شاهد افزایش قیمت در برخی اقلام باشیم که برای آن نیز با مدیریت اتاق اصناف ایران و تلاش‌هایی که در این راستا شده است، راهکارهایی در نظر گرفته شده که اتخاذ خواهد شد.