کدخبر: ۱۲۰۳۲۱ لینک کوتاه

عضو اتاق بازرگانی تهران پاسخ داد:

قاچاق از مبادی قانونی چگونه میسر است؟

یک عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران توضیح داد که چگونه ممکن است کالاهایی از مبادی رسمی کشور به شکل قاچاق وارد شوند.

محسن بهرامی ارض اقدس در گفت‌وگو با اقتصادنیوز درباره ورود کالاهای قاچاچ از مبادی قانونی با بیان این که ورود کالای قاچاق به کشور از مبادی رسمی و گمرکات به چند شکل انجام می‌شود، اظهار کرد: روش اولی که از طریق آن قاچاق کالا از مبادی رسمی به کشور انجام می‌شود این است که به طور مثال کالایی که ارزش‌ آن هزار دلار است برای اینکه سود و عوارض کمتری پرداخت شود در حدود 100 دلار اظهار می‌شود.

وی ادامه داد: این روش برای این اتفاق می‌افتد که واردکننده 10 درصد سود و عوارض کمتری پرداخت کند و حقوق دولتی کمتری بپردازد. بنابراین در این روش در مورد ارزش یک کالا کم اظهاری می‌شود و واردکننده ارزش واقعی کالایی را می‌خواهد وارد کند اعلام نمی‌کند.

بهرامی با بیان این که در حالی که در روش اول کم اظهاری در بیان ارزش واقعی کالا و قیمت آن انجام می‌شود، در روش دوم کم اظهاری به لحاظ کمی صورت می‌گیرد، گفت: به این معنی که ممکن است در نهایت هزار دستگاه کالای وارداتی از گمرک خارج شود ولی اعلام شود که 10 دستگاه یا 100 دستگاه از گمرک خارج شده است. در این روش تعداد کالا مشخص نمی‌شود و به عبارتی در اعداد و ارقام کالای ترخیص شده دستکاری می‌شود.

 عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با بیان این که در این حالت هرچه میزان کالای ترخیص شده از میزان واقعی و اظهار شده آن فاصله داشته باشد عوارض و حقوق ورودی کمتری به دولت پرداخت می‌شود، بیان کرد: نوع سوم این است که برخی از کالاها به کشور وارد می‌شوند که تعرفه‌ آنها بسیار بالا است و واردکننده اگر بخواهد آن کالا را به کشور وارد کند باید با تعرفه‌ بسیار بالا این کار را انجام دهد، بنابراین در این حالت نوعی از قاچاق به کشور از مسیر گمرک و مبادی قانونی انجام می‌شود که بر اساس آن وارد کننده، آن کالای مشخص با تعرفه بالا را به نام کالای دیگر و با تعرفه پایین‌تری از گمرک ترخیص و به کشور وارد می‌کند.

وی افزود: بنابراین کالایی به کشور می‌شود اما با نام کالایی دیگر. به طور مثال واردات ظروف کریستال با تعرفه 100 درصد انجام می‌شود. حال وارد کننده‌ای برای وارد کردن این کالا تصمیم می‌گیرد به هر شکلی تعرفه بالای آن را پرداخت نکند. در این روش ظروف کریستال قرار است به کشور وارد شود و محموله هم همین ظروف با ارزش بسیار بالا است اما به جای این که در اظهارنامه‌ها واردات ظروف کریستال اظهار شود ظروف بلوری یا ظروف ملامین اظهار و ترخیص شود که دارای عوارض پایین‌تر و تعرفه کمتر است و ارزش بسیار پایین‌تری هم دارد.

 بهرامی با اشاره به این که البته ورود کالای قاچاق از مبادی رسمی تنها از طریق این سه روش انجام نمی‌شود، اظهار کرد: بلکه نوع بدتر از این سه روش نیز وجود دارد که بر اساس آن متاسفانه از مبادی رسمی کالاهایی که واردات آنها به کشور مجاز نیست به عنوان کالای مجاز ترخیص و به کشور می‌آید.

عضو هیات رئیسه اتاق تهران افزود: بسیاری از کالاها هستند که واردات آنها ممنوع است یا مجاز مشروط هستند. این کالاها برای ورود خود باید اجازه دستگاه‌های خاصی مانند مجوز وزارت بهداشت و درمان، سازمان غذا و دارو، سازمان استاندارد و غیره را داشته باشند تا بتوانند ترخیص شوند. در این روش از قاچاق کالاهایی که واردات آنها مشروط به اخذ مجوز‌ها است بدون ارائه این‌گونه مجوزها از گمرک ترخیص می‌شوند  یا کالاهای ممنوعه یا کالاهای مشروط به انواع مختلف از مبادی رسمی ترخیص می‌شوند.