کدخبر: ۱۲۱۸۷۳ لینک کوتاه

قیمت مواد غذایی ۶ درصد گران شد

وزیر صنعت، معدن و تجارت از ابلاغ بخشنامه افزایش شش درصدی قیمت ۱۸ قلم محصول غذایی به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان خبر داد.

محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت،معدن و تجارت اظهار کرد: هیأت تعیین و تصویب قیمت‌ها در سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان وظیفه اصلی آن کار را بر عهده دارد که اگر لازم باشد با بررسی و اعمال نظر، بازنگری هایی را در این زمینه انجام می‌دهد.

به گفته نعمت‌زاده تولیدکنندگان با ابلاغ این بخشنامه نمی‌توانند خودشان برای افزایش شش درصدی قیمت اقدام کنند بلکه باید درخواست خود را به سازمان حمایت ارائه دهند و در این سازمان تصویب شود.

وی افزود: اغلب کالاها بر مبنای عرضه و تقاضا قیمت‌گذاری می شوند.
  
هرگونه افزایش قیمت کالاها و خدمات اولویت اول شامل کالاهایی نظیر گندم، آرد، نان، قند و شکر، مرغ تخم مرغ، برنج، روغن نباتی، گوشت قرمز، کره، شیرخام، کودهای اوره، فسفات و پتاس، محصولات لبنی پرمصرف (شیر، پنیر، ماست)، انواع کالاهای یارانه‌ای (حسب ضرورت و اعلام کارگروه تنظیم بازار) در سال جاری تا سقف شش درصد (صرفا بر اساس سهم هزینه‌های سوخت و حامل های انرژی، حقوق و دستمزد و... در قیمت تمام شده کالاها و خدمات) با تصویب سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و بیش از آن پس از تایید سازمان مذکور (هیات تعیین و تثبیت قیمت‌ها) مستلزم اخذ مصوبه از کارگروه تنظیم بازار است.

 منبع:ایسنا