کدخبر: ۱۲۱۹۸۴ لینک کوتاه

اقتصادنیوز در گفت‌‌وگویی بررسی کرد:

چرا ناگهان پدیده «تولید مازاد» رخ می‌دهد؟ / امسال هم مازاد مرکبات خواهیم داشت

چرا گاهی در بازارهایی تولیدکنندگان با محصولات مازاد مواجه می‌شوند؟

شمس‌علی هادی زاده معلم، رئیس پیشین کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی در گفت‌وگو با اقتصادنیوز، درباره نوسانات قیمت محصولات کشاورزی و دامی و برهم خوردن تعادل در برخی بازارها که باعث می‌شود اقتصاد با محصولات مازاد مواجه شود، اظهار کرد: باید مدیریت در بخش‌های کاشت، داشت و برداشت مدیریت یکپارچه‌ای باشد که متاسفانه چنین چیزی در مملکت ما وجود ندارد.

او افزود: در ایران اساسا چیزی به نام آمایش سرزمین در بخش کشاورزی وجود ندارد، همچنان که اکنون در برخی مناطق کم‌ آب کشور، برنج کشت می‌شود که این نشان‌ دهنده خلا وجود آمایش سرزمین در ایران است.

این فعال بخش کشاورزی همچنین گفت: متاسفانه کشاورزان بنا بر مصلحت‌های غیر دوراندیشانه هر چه دوست دارند در زمین‌های خود می‌کارند. مثلا با گران شدن سیب‌زمینی اقدام به کشت سیب‌زمینی با گران شدن پیاز اقدام به کشت پیاز می‌کنند و نتیجه این می‌شود که گاه یک محصول آن‌قدر تولید می‌شود که با مازاد آن محصول در بازار روبه‌رو می‌شویم و گاه یک محصول آن‌قدر کم می‌شود که با کمبود آن روبه‌رو می‌شویم. اکنون نیز وضعیت به گونه‌ای است که من حتم دارم تا انتهای سال با مازاد مرکبات به شکل چشمگیری روبه‌رو خواهیم شد.

هادی زاده معلم همچنین گفت: باید تغییر کشت و کاربری کشت منوط به قوانین و ضوابط وزارت جهادکشاورزی قرار گیرد و کاربری کشت هر منطقه با توجه به آمایش سرزمین تعریف شود. باید جهاد کشاورزی برنامه‌ریزی‌‌های لازم را بکند که بتوانیم تصمیمات یکپارچه‌ای را در بخش کشاورزی داشته باشیم.

او افزود: دو موضوع اصلاحات ارزی و قانون ارث باعث ایجاد زمین‌های خرد در ایران و شکل‌گیری خرده مالکان در بخش کشاورزی شده است. به موجب این موضوع کانون‌های تصمیم‌گری متعدد شده و هر کسی بنا بر خواست و سلیقه‌ی خود در زمین کاربری خاصی ایجاد می‌کند که این به نفع کشاورزی کشور نیست. وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه باید اقدام کرده و کانون‌های تصمیم‌گیری را یکپارچه کند. و تصمیم‌گیری در زمینه اینکه در چه منطقه‌ای چه چیزی کاشته شود باید در هماهنگی با استان‌های دیگر و در سطح وسیع صورت گیرد.

این فعال بخش کشاورزی همچنین بیان کرد:‌ وزرات جهاد کشاورزی به همراه انجمن‌های قوی می‌تواند ساماندهی در بخش کشت کشاورزی را به دست گیرد. اکنون اتاق بازرگانی درصدد ایجاد انجمن‌های قوی در حوزه‌های شاخه‌های مختلف کشاورزی است و انجمن‌‌هایی هم مانند انجمن ملی پسته، زعفران و... تشکیل شده‌اند. همکاری این تشکل‌ها با وزارت جهادکشاورزی می‌تواند نتیجه درخشانی به دنبال داشته باشد.