کدخبر: ۱۲۹۳۵۸ لینک کوتاه

چرا برنج گران شد؟/پیش‌بینی وضعیت بازار برنج

گرچه بازار تحت تاثیر محرم، افزایش قیمت جزئی را تجربه می‌کند ولی به زعم فعالان بازار برنج این روند کوتاه‌مدت خواهد بود.

به گزارش اقتصادنیوز، گشتی در بازار برنج نشان می‌دهد که قیمت برنج تحت تاثیر ماه محرم اندکی گران شده است.

در این راستا، محمد آقاطاهر، رئیس اتحادیه بنک‌داران مواد غذایی در گفت‌وگو با اقتصادنیوز، با تاکید بر اینکه این افزایش قیمت کوتاه مدت خواهد بود، اظهار کرد: در هفته‌های گذشته برنج خارجی در حدود چهار و پنج درصد افزایش قیمت را تجربه کرد که البته اکنون وضعیت آن متعادل شده است و همچنین برنج ایرانی نیز در هفته جاری در حدود پنج درصد افزایش قیمت پیدا کرد که آن نیز تحت تاثیر تاسوعا و عاشورا اتفاق افتاده و پیش‌بینی من این است که تا هفته آینده به حال اول باز خواهد گشت.

همچنین فرامرز علی‌نیا، رئیس مرکز تحقیقات برنج در گفت‌وگو با اقتصادنیوز، درباره وضعیت بازار امسال بیان کرد: اکنون کمبودی در بازار مشاهده نمی‌شود و ذخایر برنج به اندازه کافی وجود داشته و در کل وضع بازار برنج متعادل است.

او ادامه داد: همچنین به دلیل سیاست‌های اعمال شده از سوی دولت در جهت کنترل واردات، بازار در وضعیت مناسبی قرار دارد و با توجه به این‌که اکنون مدتی است کشاورزان با راهنمایی‌های مرکز تحقیقات برنج، بهره‌وری بیشتری از زمین دارند وضعیت تولید و فروش برنج داخلی رو به بهبود بیشتر است.

علی‌نیا ادامه داد: ما به کشاورزان ارقام پرمحصولی معرفی کرده‌ایم که کیفی هستند و اگر کشاورزان برای کشت از این ارقام استفاده کنند، عملکرد زمین افزایش پیدا خواهد کرد و ما شاهد عملکرد شش و هفت تنی در هر هکتار خواهیم بود. ما امسال یک کشاوز نمونه را داشتیم که با استفاده از همین ارقام پر محصول 13 تن در هکتار محصول برداشت کرده بود.

او تصریح کرد: پیش‌بینی ما این است که کشاورزان در آینده نیز استقبال بیشتری از این ارقام پر محصول کنند و در واقع به سمتی برویم که اگر سالانه با مشکل حاد آب و هوایی روبه رو نشویم، به سمت تولید بیشتر برنج در سال‌های آتی پیش برویم.