کدخبر: ۱۳۳۸۲۵ لینک کوتاه

وزیر اقتصاد با مهاراجه‌های هندی چه مذاکراتی داشته است؟

در ادامه توسعه همکاری‌های مشترک میان ایران و دیگر کشورها، وزیر امور اقتصاد و دارایی به هند سفر کرد تا ضمن دیدار مقامات این کشور و برگزاری کمیسیون‌های تخصصی زمینه افزایش مبادلات تجاری میان دو کشور را افزایش دهد.

به گزارش اقتصادنیوز، علی طیب‌نیا صبح دیروز وارد دهلی‌نو شد تا در دیدار با مقامات هندی زمینه توسعه همکاری‌های اقتصادی بین ایران و هند در حوزه‌های حمل و نقل، پتروشیمی و احداث کارخانه‌ها را بررسی کند.

طبق گزارش برخی منابع خبری، اما در سال‌های گذشته رابطه تجاری میان ایران و هند در سطح مطلوبی ارزیابی شده است. هند دومین کشور خریدار نفت ایران است. در فاصله هفت ماه آوریل (فروردین-اردیبهشت) تا اکتبر (مهر-آبان) سال ٢٠١٥ میزان صادرات نفت ایران به هند با 5.6 درصد افزایش نسبت به پارسال، به ٢٤٩ هزار بشکه رسید و مقامات این کشور ارزیابی کرده‌اند با رفع کامل تحریم‌ها میزان صادرات نفت ایران به این کشور افزایش خواهد یافت.

بر اساس گزارش‌های گمرک ایران نیز، در سال 94 هند چهارمین مقصد صادرات کالاهای ایرانی بوده و هزار و 812 میلیارد تومان کالای ایرانی در هشت ماهه نخست امسال به هند صادر شده است. همچنین هند ششمین کشور عمده وارداتی ایران است که کالاهای خود را به ارزش هزار و 525 میلیارد تومان در هشت ماهه امسال به ایران صادر کرده است.

با وجود حجم نسبتا مطلوب مناسبات میان دو کشور، وزیر اقتصاد و دارایی همچنان به افزایش مناسبات میان دو کشور امیدوار است و گفته که  هند با یک میلیارد و 200 میلیون نفر جمعیت و با داشتن بالاترین نرخ رشد اقتصادی در سطح جهان، آمادگی تامین مالی و سرمایه‌گذاری را در بسیاری از پروژه‌های کشورمان دارد.

خیز ایران برای افزایش مناسبات اقتصادی خود با این کشور در حالی است که هندی‌ها سال‌هاست برای داشتن سهم بیشتری از بازار ایران تلاش می‌کنند. حتی در چند سال گذشته هند برای فعالان اقتصادی که بیشترین صادرات را به ایران داشته باشند، جوایز صادراتی وضع کرده بود.

اکنون هم در آستانه رفع تحریم‌ها و در حالی که احتمال باز شدن فضای صادرات نفت بیشتر در ایران می‌رود ایران و هند در دیدارهایی خواستار افزایش مناسبات در حوزه‌های مختلف شده‌اند. در دور جدید مذاکره هیات‌های ایرانی و هندی که هفته گذشته برگزار شد، پالایشگاه‌های هندی برای افزایش خرید اعلام آمادگی کرده‌اند اما درباره میزان افزایش، توافقی انجام نشده است.

همچنین در این نشست، درباره چگونگی پرداخت مطالبات نفتی ایران از هند نیز گفت‌وگو شده که وزارت نفت اشاره‌ای به جزئیات آن نکرده است. پیش از این اما انتقاداتی به روند پرداخت مطالبات نفتی هند به ایران وجود داشت. هند در حالی دومین مشتری نفتی ایران بود که در ازای خرید نفت ایران، بدهی‌های خود را به شکل صادرات کالا به ایران یا روپیه پرداخت می‌کرد اما بخشی از این بدهی همچنان پرداخت نشده است. رقمی که برخی از مقامات هندی آن را معادل 5.9 میلیارد دلار عنوان می‌کنند و برخی دیگر 8.8 میلیارد دلار.

در سال‌های تحریم پول نفت ایران در بانک‌های هند مانده و بدون تعلق گرفتن سودی به آن، ایران از این پول برای واردات انواع کالا استفاده می‌کند. همین مهمترین عاملی است که هندی‌ها را تشویق به افزایش خرید نفت و صادرات کالا به ایران می‌کند.

به گزارش اقتصادنیوز، اما اکنون انتظار می‌رود در سایه رفع تحریم‌ها و برداشته شدن مشکلات بانکی از یک سو و افزایش مشتری‌های نفتی ایران، مناسبات ایران و هند هم به سامان برسد و ایران هم طلب خود را از این کشور وصول کند و هم بتواند مبادله بهتری داشته باشد. محور این گفت‌وگوها هم در شرایط فعلی حوزه‌های ترانزیت ریلی جاده‌ای و دریایی‌، صنایع پتروشیمی و احداث کارخانه‌ است.

درکمیسیون مشترک اقتصادی ایران و هند کارشناسان و مدیرانی از وزارتخانه‌های راه و شهرسازی‌، نفت و بانک مرکزی ایران حضور دارند که برای تسهیل روابط تجاری با هند با همتایان خود مذاکره خواهند کرد.

قرار است کمیسیون مشترک همکاری‌های تجاری ایران و هند شنبه و یکشنبه در سطح کارشناسی برگزار و روز دوشنبه با حضور مسوولان ارشد حوزه های اقتصادی دو کشور توافق نامه ها امضا شود. وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران هم در این سفر با مقامات هندی دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.