کدخبر: ۱۳۴۸۰۶ لینک کوتاه

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران مطرح کرد:

تاثیر مستقیم راه‌اندازی بازار مشتقه ارز بر آرامش اقتصادی

راه‌اندازی معاملات آتی ارز در بورس کالا می‌تواند علاوه بر واقعی شدن نرخ ارز از نوسانات فعلی ارز جلوگیری کند که این موضوع به طور مستقیم بر آرامش اقتصادی تاثیر می‌گذارد.

راه‌اندازی معاملات آتی ارز در بورس کالا می‌تواند علاوه بر واقعی شدن نرخ ارز از نوسانات فعلی ارز جلوگیری کند که این موضوع به طور مستقیم بر آرامش اقتصادی تاثیر می‌گذارد.

حمیدرضا صالحی، دبیر کل فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته اتاق بازرگانی تهران گفت: بازار ارز نیازمند شفاف‌سازی و واقعی سازی قیمت‌ها است؛ چرا که در حال حاضر نرخ تورم در ارز لحاظ نشده و این موضوع درکنار تحریم های موجود سبب می شود تا نوسانات بزرگی در بازار ارز رخ دهد.

نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق تهران افزود: در این بین راه اندازی معاملات آتی ارز در بورس کالا می‌تواند علاوه بر واقعی شدن نرخ ارز از نوسانات فعلی ارز جلوگیری کند که این موضوع به طور مستقیم بر آرامش اقتصادی تاثیر می‌گذارد.

صالحی با تاکید براین که ما باید از ابزارهای نوین مالی برای ثبات و شفافیت اقتصادی بهره بیشتری ببریم، اظهار کرد: در حال حاضر معاملات آتی یکی از ابزارهای مالی در اقتصاد کشورهای دیگر برای شفافیت بازار است که باتصویب شورای عالی بورس راه‌اندازی این بازار در بورس کالا به جریان افتاده است.

به گفته دبیر کل فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته، راه‌اندازی بازار مشتقه ارز و به طور مشخص معاملات آتی آن، می‌تواند پاسخ های خوب و موثری برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی داشته باشد، به طوریکه آنها می‌توانند ریسک نوسانات نرخ ارز را پوشش دهند که این امر برای سرمایه‌گذارن به خصوص خارجی‌ها حائز اهمیت است.

به گفته این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، با راه‌اندازی معاملات آتی ارز، سفته بازان به جای خلل به بازار نقدی و فیزیکی به سمت بازار مالی می‌روند و اقتصاد واقعی در امان بخش بزرگی از سفته‌بازی‌ها می‌ماند.

او با اشاره به اینکه مدیریت شناور در بازار ارز نیاز است، گفت: ارز شناور در برنامه های سوم، چهار و پنجم توسعه دیده شده است و نیاز است که به آن سو حرکت کنیم.

او همچنین خاطر نشان کرد: با رشد ناشی از درآمدهای صنعتی و صادرات غیرنفتی می‌توان قیمت ارز را واقعی‌سازی کرد، به این ترتیب پول ملی تقویت خواهد شد.

منبع: بورس‌ کالا