کدخبر: ۱۳۵۶۳۸ لینک کوتاه

رییس سابق مجمع عالی واردات با اشاره به لغو تحریم‌ها:

بازار مشتقه ارز اعتماد خارجی‌ها به اقتصاد ایران را جلب می‌کند

با توجه به اجرای برجام و نیاز به پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز در میان فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران، زمینه برای راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی فراهم است.

محمدحسین برخوردار با بیان این مطلب به اقتصادنیوز گفت: با توجه به اجرایی شدن برجام و لغو تحریم ها، شرایط مناسبی برای راه اندازی بازار مشتقه ارزی مهیا شده و به نظر می رسد بورس کالا با توجه به فعالیت چندین ساله در حوزه بازار مشتقه سکه طلا، زیرساخت های لازم را برای راه اندازی بازار مشتقه ارز داراست.

رییس سابق مجمع عالی واردات افزود: امروز در آستانه ورود سرمایه‌گذاران خارجی به ایران هستیم که آغاز به کار همزمان بازار مشتقه ارز می‌تواند ریسک نوسانات قیمت ارز را پوشش داده و بازار ارز را شفاف کند.

عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در ادامه تصریح کرد: با راه اندازی بازار مشتقه ارز، استقبال و علاقه سرمایه‌گذاران خارجی برای بازگشت به بازار ایران افزایش خواهد یافت چراکه شفافیت در بازار ارز می‌تواند در تسهیل سرمایه‌گذاری‌ها کمک بسزایی کند.

او در ادامه با تاکید به این موضوع که بازار مشتقه ارز در بورس کالا باید با حمایت بانک مرکزی و ارکان مربوطه راه‌اندازی شود، گفت: اکثر سرمایه‌گذاران خارجی علاقه مند به حضور در بازار ایران هستند که در این بین راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی علاوه بر اینکه مسیر ورود آنها به ایران را هموار‌تر می‌کند، به ماندن و اعتماد بیشتر سرمایه‌گذاران خارجی به روند بازارهای ایران کمک می‌کند.

برخوردار در پایان گفت: راه‌اندازی بازار مشتقه ارز به ثبات قیمت‌ها در بازار ارز کمک خواهد کرد، از این رو برای کمک به چرخه اقتصاد و مدیریت بازار ارز کشور در دوران لغو تحریم‌ها، نیاز است که بازار مشتقه ارزی راه‌اندازی شود.