کدخبر: ۱۰۱۸۲۵ لینک کوتاه

احتمال بروز التهاب موقتی در بازار خودرو

رئیس شورای رقابت با توصیه به خریداران نسبت به امکان بروز التهاب موقتی در بازار خودرو، گفت: قیمت های جدید اعلام شده تا یکسال بدون تغییر است و ما بنا را با خودروسازان بر تعامل گذاشته ایم و به هیچ وجه دلمان نمی خواهد در این زمینه متوسل به زور شویم.

به گزارش خبرنگار مهر، رضا شیوا عصر امروز در یک نشست خبری با اعلام قیمت‌های برخی انواع خودرو تولیدی شرکت‌های ایران خودرو ، سایپا و مدیران خودرو گفت: در پایان هفته گذشته خودروسازان قیمت‌ها و 5 شرط تعیین شده شورا را پذیرفتند؛ بنابراین قیمت‌های جدید تعیین شده است.

رئیس شورای رقابت با تاکید بر اینکه میزان تولید خودرو در سطح قابل قبول، نصب غیراجباری آپشن‌ها، از بین رفتن بازار حاشیه ای و فرمت قراردادها به عنوان شروط پنج گانه اجباری برای افزایش 5.5 درصدی قیمت انواع خودرو تعیین شده است، اظهار داشت: قیمت‌های تعیین شده تا یکسال ثابت خواهد بود؛ مگر اینکه برنامه خاصی برای کشور اتفاق بیفتد.

شیوا ادامه داد: به خریداران توصیه می کنم عجله ای نکنند و صبر داشته باشند. بازار ممکن است چند روزی دچار التهاب شود، اما به زودی با افزایش تولید خودروسازان آرام خواهد شد.

وی افزود: شرکت ایران خودرو تا پایان امسال 45 درصد، سایپا 40 درصد، مدیران خودرو 83 درصد، کرمان موتور 255 درصد و خودروسازان راین نیز 4 هزار و 141 درصد افزایش تولید خواهند داشت.

رئیس شورای رقابت بیان داشت: قرار ما با خودروسازان بر تعامل است و دلمان نمی خواهد متوسل به زور شویم. شورا اعتقاد ندارد بسیاری از هزینه هایی که در خودروسازی ها می شود، واقعی باشد. از این رو قیمت‌گذاری‌های جدید بر اساس قیمت تمام شده نبوده.

شیوا ادامه داد: در حال حاضر به طور متوسط قیمت خودروها 5.5 درصد افزایش یافته است. وجود حاشیه بازار در گذشته به دلیل ناقص بودن اجرای تعهدات از سوی خودروسازان بوده که توان پوشش تعهدات خود را نداشته‌اند ولی در حال حاضر میزان تولید بیش از صددرصد افزایش داشته است.

وی درباره عدم ارائه قیمت تولیدات شرکت رنوپارس گفت: این شرکت اطلاعات مورد نیاز شورا را برای برخی انواع خودرو مانند تندر اعلام نکرده است، بنابراین طرح افزایش قیمت را ندارد و باید تا تصمیم گیری شورا طبق قیمت‌های خرداد 92 بفروشد.