کدخبر: ۱۰۱۵۹۹ لینک کوتاه

پس از گذشت ۱۰ روز از مصوبه شورای پول و اعتبار

سود تسهیلات ۲۲ درصدی قطعی نیست

به تازگی رییس کل بانک مرکزی در حاشیه نشست تیم اقتصادی دولت و اقتصاد دانان در حالی گفته است که سود تسهیلات ۲۲درصدی بانک ها قطعی نیست و برای برای سپرده های یک ساله سود علی الحساب پرداخت می شود که در حدود ۱۰ روز پیش شورای پول و اعتبار نرخ سود تسهیلات عقود غیرمشارکتی را به میزان حداکثر ۲۲ درصد تعیین و به اجرای آن تاکید کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز، تصویب نرخ سود تسهیلات 22 درصدی در شورای پول و اعتبار و بلاتکلیفی اجرای آن در سیستم بانکی کشور در هفته گذشته باعث شد تا ابهاماتی در این زمینه دامن زده است.

 چرا علی رغم اینکه شورای پول و اعتبار این مصوبه به گفته مقامات پولی و بانکی کشور در جهت ساماندهی نرخ سود سپرده و تسهیلات بانکی تصویب کرد اما با این حال بخشنامه جدید نرخ سود تسهیلات به بانک ها نرسید و هنوز اجرایی نشده است. حتی با وجود اعلام مقامات بانک مرکزی مبنی بر ابلاغ نرخ 22 درصدی سود تسهیلات، شعب بانک‌ها اعم از دولتی و خصوصی از ابلاغ چنین بخشنامه‌ای اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند.

به همین جهت بانک ها نیز در این بین به مانند گذشته عمل می کنند و نرخ های جدید را اعمال نکرده اند. این در حالی بود رییس کل بانک مرکزی به فاصله کمتر از یک روز از تصویب نرخ سود جدید تسهیلات اعلام کرد که این نرخ بعد از تصویب شورای پول و اعتبار قابل ابلاغ و اجراست. اما پس از گذشت 10 روز در جمع خبرنگاران گفته است که در نظام بانک‌داری بدون ربا هیچ نرخ و سود سپرده‌ای قطعی نیست و تاکید کرده است: سود تسهیلات ۲۲درصدی بانک‌ها قطعی نیست.

رییس کل بانک مرکزی در گفت و گو با واحدی مرکزی خبر گفته است: بانک مرکزی طبق برآوردی که از سود آوری جامعه بانکی دراین موضوع کرده است نرخ علی الحساب برای سپرده گذاران تعریف کرده است.

سیف با بیان اینکه برای سپرده های یکساله ، سود علی الحساب پرداخت می شود، تصریح کرده است: بر اساس فرمول ابلاغی بانک مرکزی درباره محاسبه نرخ سود بانکی ، درپایان سال که صورت های مالی در مجمع بانک مربوط حسابرسی می شود ، سود قطعی سپرده گذاری که در طول سال ناشی از عقود اسلامی حاصل می شود بین بانک و سپرده گذار بصورت مشاع تفکیک می شود.

سیف بیان اینکه بخشی از این سود متعلق به بانک و منابعی است که بانک درگیر کرده است گفت: بخش دیگر که بخش غالب است متعلق به سپرده گذاران است. بر این اساس بخش سود سپرده گذاران را با آن 22 درصدهایی که علی الحساب داده‌اند محاسبه و تفاوت آنرا پرداخت می کنند.

او با اشاره به اینکه سود سپرده گذاری در بانک ها خلاصه نمی شود اضافه کرد: در بعد اعطای تسهیلات نیز به همین ترتیب است و برای عقود مشارکتی نرخ تعیین شده است اما در پایان عقود مشارکتی وقتی که عملیات شرکت مدنی خاتمه می یابد سود واقعی محاسبه و برآن مبنا تسویه حساب میان بانک و گیرنده تسهیلات صورت می گیرد.

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه رقم اعلامی بانکها باید به اطلاع بانک مرکزی برسد، گفت: همه بانک‌ها مکلف شده‌اند که قبل از برگزاری مجمع صورتحساب مالی خود را به بانک مرکزی اعلام کنند و اگر بانک مرکزی صحت آنرا تاییدکرد، آنگاه می تواند در مجمع مورد تصمیم گیری قرار گیرد.

این گفته های جدید رییس کل بانک مرکزی درباره نرخ سود تسهیلات بانکی درحالی است که سیستم بانکی کشور خود را برای اجرای نرخ سود تسهیلات 22 درصدی براساس آنچه شورای پول و اعتبار مصوب کرده بود اماده کند.