کدخبر: ۱۰۴۴۶۴ لینک کوتاه

آیا بورس ارز جایگزین اتاق ارزی می شود؟

بورس ارز در انتظار مجوز

پس از دو سال از مختومه شدن پرونده بورس ارز، مدیران بازار سرمایه راه اندازی بورس ارز را دوباره به مجلس پیشنهاد کردند.

به گزارش «اقتصادنیوز»، راه‌اندازی بورس ارز در حدود دو سال قبل وقتی قیمت دلار به اوج نوسانات خود رسیده بود در دولت وقت مطرح و پیگیری شد اما در نهایت با رای مخالف بالغ بر 100 نماینده مجلس تشکیل بورس ارز در دولت دهم منتفی شد. اکنون پس از دو سال دوباره موضوع راه‌اندازی بورس ارز بر سر زبان‌ها افتاده است.

اگرچه گفته می‌شود مدیران بازار سرمایه موضوع راه اندازی بورس ارز را به مجلس پیشنهاد کرده‌اند اما هنوز درباره جزییات راه‌اندازی بورس خبری منتشر نشده است و مشخص نیست این بازار مالی با چه مکانیسمی در صورت موافقت مجلس اداره خواهد شد.

با وجود این، در‌‌ همان مقطع که قرار بود بهزعم کار‌شناسان اقتصادی بورس ارز به کمک بازار ارز بیاید و از التهابات اوج‌گیری قیمت ارز بکاهد و باعث شفافیت آن شود با مخالفت مواجه شد و حتی پارلمان بخش خصوصی نیز موافق راه‌اندازی بورس ارز نبود.

در ‌‌نهایت تشکیل بورس ارز با وجود آنکه دستورالعمل‌ معاملات ارز توسط سازمان بورس طراحی و تصویب شده و امکان خرید و فروش ارز در بورس تهران فراهم شد با رای مخالف نمایندگان مجلس مختومه شد.

در‌‌ همان زمان نیز مسوولان اقتصادی راهکار دیگری را برای کنترل نوسانات نرخ ارز پیدا کردند و اتاق مبادلات ارزی به‌جای بورس ارز راه اندازی شد. اتاقی که از‌‌ همان ابتدا برخی کار‌شناسان پیش‌بینی کرده بودند کارایی چندانی در کنترل نوسانات ارزی ندارد.

در یکسال گذشته نیز بار‌ها درباره ناکارایی اتاق مبادلات ارزی مسائلی مطرح شده اما هیچ‌گاه به‌طور جدی درباره تعیین تکلیف این اتاق دولت موضعگیری نکرده است اما اگر بورس ارز مجدداً راه‌اندازی شود دیگر نیازی به اتاق مبادلات ارزی نیست.

از  آن مهم‌تر بورس ارز به زعم کار‌شناسان اقتصادی به تعادل قیمت ارز کمک خواهد کرد، چرا که ارز و تقاضا قیمت را تعیین می‌کند اما در اتاق مبادلات ارزی این بانک مرکزی است که قیمت‌ها را تعیین می‌کند.

از سوی دیگر پیشنهاد راه‌اندازی بورس ارز در حالی مطرح شده است که دولت یازدهم بر ورود سرمایه‌گذاران خارجی تاکید دارد اما نوسانات ارزی همواره یکی از دلایلی بوده که مانع حضور سرمایه‌گذاران خارجی در بورس تهران شده است. چرا که ورود سهامدار خارجی نیازمند ثبات نرخ ارز است.

به زعم کار‌شناسان بازار سهام قطعاً برای سرمایه‌گذار خارجی پوشش ریسک بسیار مهم است. وقتی در اقتصادی نوسان نرخ ارز وجود دارد سرمایه‌گذار نمی‌تواند بدون در نظر گرفتن این مساله وارد آن بازار شود. سرمایه‌گذار باید امکان ریسک‌زدایی داشته باشد تا در این‌گونه بازار‌ها دچار زیان هنگفت نشود.

در این راستا شاید مسوولان بازار سرمایه با راه‌اندازی بورس با یک تیر دو نشان را بزنند. از یک طرف بازار ارز را به قیمت تعادلی برسانند و از طرف دیگر با ایجاد ثبات در قیمت ارز راهی را برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی باز کنند.