کدخبر: ۱۰۷۴۷۷ لینک کوتاه

بانک مرکزی با چه شرایطی وام ازدواج پنج میلیونی می دهد؟

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی از پرداخت ۸۶۰ هزار فقره وام ازدواج در هشت ماه ابتدایی امسال خبر داد و گفت که حدود ۶۰۰ هزار فقره از این تسهیلات در پنج ماه آخر پرداخت شده است.

به گزارش «اقتصاد نیوز»، مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی در خصوص تسهیلات پنج میلیون‌تومانی وام ازدواج اظهار کرد: حسب تصمیات متخذه در شورای پول و اعتبار مقرر شد فقط جهت حمایت از زوج‌های واجد شرایط خاص، سقف تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج دو میلیون تومان افزایش یابد که مراتب از سوی بانک مرکزی به بانک‌های عامل ابلاغ شده است.

علی‌اصغر میر‌محمدصادقی با اشاره به شرایط اعطای وام پنج میلیونی یادآور شد: دخترانی که مهریه آنان تا 110 سکه بهار آزادی است، پسرانی که قبل از 25 سالگی ازدواج می‌کنند، هر یک از دختران و پسرانی که یکی یا هر دوی آنها فاقد پدر هستند، یا اینکه دانشجوی دانشگاه‌ها یا طلبه حوزه‌های علمیه و در حال تحصیل باشند، مشمول دریافت وام پنج میلیونی ازدواج خواهند بود.

بنابر اعلام بانک مرکزی، مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی از پرداخت 860 هزار فقره وام ازدواج در هشت ماه ابتدایی امسال خبر داد و گفت که حدود 600 هزار فقره از این تسهیلات در پنج ماه آخر پرداخت شده است.

به گفته میرمحمدصادقی، سامانه دریافت تسهیلات ازدواج از سال 1387 راه‌اندازی شده و تا سوم آذر سال جاری حدود شش میلیون و 320 هزار نفر از طریق این سامانه توانسته‌اند تسهیلات ازدواج دریافت کنند.

او افزود: در تیر ماه امسال افراد در صف ما حدود یک میلیون و 200 هزار نفر بود و الان این آمار به 650 هزار نفر رسیده و تعداد افرا‌د در صف به نصف رسیده است.

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی با بیان اینکه در تیر ماه سال گذشته تعداد بانک‌های متصل به سامانه حدود 12 بانک بوده است، اظهار کرد: با تلاش‌هایی که بانک‌مرکزی انجام داد، امروز 19 بانک در سامانه وجود دارد؛ در طول دو سال گذشته بانک‌های پارسیان، سامان، انصار، دی، قرض‌الحسنه رسالت، توسعه ‌تعاون و ایران‌زمین هم به سامانه اضافه شده اند و دوم آذر نیز حکمت ایرانیان به این سامانه افزوده شد؛ بنابراین زوج‌هایی که درخواست ثبت‌نام در این سامانه را دارند مطمئن باشند به هیچ عنوان سلیقه‌ای عمل نمی‌شود و پرداخت تسهیلات تنها براساس نوبت انجام می شود.

میرمحمد‌صادقی با اشاره به مدت زمان درخواست وام ازدواج گفت: متقاضیان می‌توانند در سالی که عقدنامه صادر شده یا سال بعد از آن برای ثبت‌نام به سامانه مراجعه کنند و بعد از پذیرش و اعلام تعیین شعبه 12روز کاری وقت دارند برای تکمیل مدارک به شعبه مراجعه کنند و چنانچه ظرف 12 روز به شعبه مراجعه نکنند اسم‌شان از فهرست سامانه حذف خواهد شد؛ بنابراین از متقاضیانی که در سال های 1392و 1393 عقدنامه‌شان صادر شده‌است هر چه سریع‌تر به سامانه مراجعه کنند تا بتوانند از مهلت تعیین شده برای بهره‌مندی از تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج استفاده کنند.