کدخبر: ۱۱۰۷۳۵ لینک کوتاه

بیش از ۵۵۴ هزار میلیارد تومان مانده تسهیلات بانک‌ها

مانده تسهیلات پرداختی از سوی بانک ها و موسسات مالی و اعتباری در پایان ۹ ماهه امسال به بیش از ۵۵۴ هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

به گزارش «اقتصاد نیوز»، با هدفگذاری بانک مرکزی برای پرداخت 285 هزار میلیارد تومان تسهیلات از سوی شبکه بانکی در سال جاری، در حالی تا آبان ماه بیش از 206 هزار میلیارد تومان از این وعده محقق شده که مانده تسهیلات اعطایی نیز با رشد 11 درصدی نسبت به انتهای سال قبل همراه بوده است


از مجموع مانده 504 هزار و 507 میلیارد تومانی تسهیلات پرداخت شده در بانکها و موسسات اعتباری در پایان آذرماه، بیشترین سهم در قالب عقد مشارکت مدنی پرداخت شده است.

این در حالی است که حدود 215 هزار میلیارد تومان از مانده تسهیلات اعطایی مربوط به مشارکت مدنی است که نسبت به اسفند سال گذشته هشت درصد افزایش دارد.

بنابر گزارش ایسنا؛ فروش اقساطی، دومین عقد کاربردی بین بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات بوده و با رشد 14.9 درصدی بیش از 166 هزار میلیارد تومان تسهیلات در این قالب پرداخت شده است.

اما با توجهی که در سال جاری به تسهیلات قرض الحسنه شد و در صدر آن پرداخت وام ازدواج در بیش از 20 بانک از سرگرفته شده، مانده این تسهیلات نیز در پایان 9 ماهه سال از رشد 9.2 درصدی برخوردار بوده و به حدود 28 هزار و 500 میلیارد تومان رسیده است.

یکی از بیشترین رشدها در مانده تسهیلات پرداختی به سرمایه‌گذاری مستقیم اختصاص دارد که نسبت به سال گذشته 16.2 درصد افزایش یافته و سهم 5350 میلیارد تومانی را در بین کل پرداختی ها در اختیار دارد.

دو عقد مصرفی در بانکها و موسسات اعتباری هم با کاهش همراه بوده اند. به گونه ای که مانده تسهیلات اعطایی در قالب مشارکت حقوقی با ریزش 0.4 درصدی به 15 هزار 782 میلیارد تومان و مانده پرداختی های مضاربه با کاهش 1.1 درصدی به 14 هزار و 412 میلیارد تومان رسید.

آمار بانک مرکزی نشان می دهد که مانده تسهیلات پرداخت شده در قالب جعاله نیز در پایان آذرماه با رشد 7.2 درصدی حدود 26 هزار و 830 میلیارد تومان و اجاره به شرط تملیک هم با افزایش 13.2 درصدی به 2787 میلیارد تومان رسید.

اما نزدیک به 77 هزار و 400 میلیارد تومان از مانده 554 هزار میلیاردی تسهیلات اعطایی بانکها و موسسات مالی و اعتباری در پایان 9 ماهه امسال با رشد 18 درصدی در سایر عقود پرداخت شده است.