کدخبر: ۱۱۳۱۸۸ لینک کوتاه

گزارش اقتصادنیوز از بازار اسکناس نو 

دلالی که تابع عرضه و تقاضا شد

«عرضه و تقاضا بازار را مدیریت می‌کند»،‌ جمله‌ای که بارها و بارها برای بازارهای مختلف از آن استفاده شده که نتوانسته آن طور که باید توان خود را نشان دهد، اما در جدیدترین رویداد بازار حتی شایعات پیرامون این جمله بازار به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

امیرحسین لواسانی: با نزدیک شدن به ایام پایانی سال و روزهای ابتدایی سال جدید که همه چیز رنگ‌و‌بوی تازگی به خود می‌گیرد. افراد به خصوص سرپرستان خانواده به دنبال تهیه اسکناس نو هستند از این رو در این ایام تقاضا برای اسکناس نو بسیار افزایش می‌یابد و در این راستا بانک مرکزی اسکناس نو تولید و در اختیار برخی بانک‌ها برای ارائه به مردم قرار می دهد.

اگر در هفته‌های گذشته و قبل از اعلام زمان ارائه اسکناس نو سری به بازار اسکناس نو که رد نزدیکی بازار ارز است زده باشید از قیمت‌های اسکناس نو اطلاع داشته‌اید قیمت‌هایی که برای یک بسته 100 تایی 500 تومانی 70 هزار تا 85 هزار تومان، 1000 تومانی 109 هزار تا 112 هزار تومان، 2000تومانی 215هزار تا 230 هزار تومان در نوسان بود.

اما در هفته جاری و بعد از نشست خبری بانک مرکزی در راستای چاپ و تولید اسکناس نو و زمان ارائه آن از سوی هفت بانک به یکباره قیمت در بازار دستخوش تغییر شد و دلالان بازار اسکناس نو مطیع حجم عرضه و تقاضا شدند، دلالانی که تا آغاز هفته جاری حتی حاضر به کاهش قیمت خود نبودند با پرس و جو درباره نرخ اسکناس نو فرد متقاضی را رها نکرده و حاضر هستند با کمترین قیمت اسکناس نو را به آن عرضه کنند.

هفته‌های اخیر قیمت اسکناس نو 500 تومانی نسبت به دیگر اسکناس‌ها قیمت بیشتری داشت که دلالان دلیلی اصلی آن را عدم چاپ و توزیع از سوی بانک مرکزی اعلام می‌کردند. با اعلام ورود اسکناس نو به بازار قیمت اسکناس‌ها به شدت کاشه پیدا کرده و و این موضوع را می‌توان در تفاوت قیمت اسکناس 500 تومانی یافت، در حال حاضر با وجود آن که 3 روز تا عرضه اسکناس نو فاصله است نرخ 500 تومانی نو در بازار سیاه به 58 هزار تا 60 هزار تومان کاهش یافته است.

در این رابطه یک دلال اسکناس نو به اقتصادنیوز گفت: قیمت اسکناس با وجود افزایش عرضه از سوی بانک مرکزی قیمت را کمی دستخوش تغییر کرده و دلالان برای آن که بازار خود را داشته باشند با این کاهش قیمت همراهی کرده‌اند.

او ادامه داد: این روال هر ساله در نزدیکی به روزهای پایانی سال و زمان عرضه از سوی بانک مرکزی رخ می‌دهدکه با رفع نیاز مردم و و گذر از این مرحله قیمت اسکناس در بازار سیاه به روال سابق باز خواهد گشت که پیش بینی می‌شود قیمت 500 تومانی به دلیل افزایش حجم عرضه به 75 هزار تا 85 هزار تومان نرسد.
این دلال اسکناس نو تاکید کرد: اگر بانک مرکزی در زمان عید غدیر اسکناس نو به بازار تزریق نکند شیب رشد قیمت اسکناس در بازار سیاه افزایش قابل توجهی خواهد داشت.

در همین راستا یک متقاضی اسکناس نو هم به اقتصادنیوز، گفت: اسکناس نو برای ایام عید و دادن آن‌ها به بچه‌ها مرا به بازار سیاه اسکناس می‌کشاند اما حال که بانک‌ها اسکناس نو عرضه خواهند کرد من نیاز خود را از بانک‌ها تامین خواهم کرد.

او ادامه داد: اگر تمام نیازم از طریق بانک تامین نشود به اجبار به بازار سیاه اسکناس نو خواهم آمد که پیش بینی می‌کنم قیمت بازار سیاه به شدت کاهش یابد.