کدخبر: ۱۱۴۶۴۷ لینک کوتاه

مدیرکل مبارزه با پولشویی بانک مرکزی مطرح کرد

جزییات کاهش سقف خرید کارت‌های بانکی/ برنامه‌ای برای تاسیس بانک جدید نداریم

مدیر کل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی با تشریح جزییات بخش نامه این بانک مبنی بر کاهش سقف خرید کارت‌های بانکی تا ۵۰ میلیون تومان اعلام کرد که این دستورالعمل از ۲۰ فروردین در بانک‌ها و موسسات اعتباری اجرایی خواهد شد. 

عبدالمهدی ارجمندنژاد در نشست خبری با اشاره به اینکه مردم ایران عموما از دو کارت اعتباری و برداشت بالاخص برداشت برای خرید استفاده می‌کنند به توضیح درباره دلایل کاهش سقف خرید این کارت‌ها پرداخت و اظهار کرد: کارت‌های فعلی دارای سقف خاصی نبوده و قابلیت خرید تا چند صد میلیارد تومان را نیز دارا هستند. این در حالی است که در تمام دنیا این کارت‌ها برای منظور خاص یعنی پرداخت‌های خرد مورد استفاده قرار می‌گیرند بنابراین دلیلی برای برداشت بیش از حد متعارف از این کارت‌های خرید وجود ندارد در عین حال که خریدهای کلان را می‌توان با حواله، چک و یا ساتنا انجام داد.

وی دلیل دیگر اقدام بانک مرکزی برای کاهش سقف برداشت از کارت‌های خرید را حجم پایین مبادلات با ارقام بالای ۵۰ میلیون تومان عنوان کرد و افزود: بررسی‌های ما نشان داد که تنها حدود ۰. ۰۷ درصد یعنی کمتر از یک درصد از پرداخت‌های انجام شده بالای ۵۰ میلیون تومان است از این رو این سقف برای حداکثر خرید در بخش نامه اخیر بانک مرکزی گنجانده شد.

ارجمندنژاد با اشاره به اینکه‌‌ همان درصد بسیار ناچیز برداشت‌های بالای ۵۰ میلیون تومان از کارت‌های خرید امکان پولشویی و تخلفات مالی را فراهم می‌آورد، توضیح داد: در حالی حداکثر وجه پرداختی به افراد در روز از سوی بانک‌ها حدود ۱۵میلیون تومان است که قابلیت فعلی کارت‌های خرید این امکان را فراهم می‌کند که افراد از طریق اصناف و یا جاهای دیگر ۵۰ میلیون و یا ارقام بالا‌تر را کارت کشیده و وجه نقد دریافت کنند که دراین حالت رصد پول برای شبکه بانکی با مشکل همراه شده و زمینه تخلفات را فراهم می‌آورد.

مدیر کل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی با بیان این‌که در این رابطه تاکنون چندین نمونه پولشویی وجود داشته و پرونده‌های آن به قوه قضاییه ارائه شده است خاطرنشان کرد: در یکی از پرونده‌ها در یکی از شهرستان‌ها حجم زیادی از پول جابه جا شده بود که این مبلغ به هیچ عنوان با ماهیت کارت و مغازه‌ای که وجه را دریافت کرده بود همخوانی نداشت.

فواصل زمانی کاهش سقف خرید با کارت‌های بانکی
وی در ادامه توضیحاتی در مورد بندهای بخش نامه بانک مرکزی برای کاهش سقف خرید از طریق کارت‌های بانکی تا ۵۰ میلیون تومان ارائه کرد و گفت: براساس بند اول این بخش نامه بانک‌ها و موسسات اعتباری موظفند تا از ۲۰ فروردین ماه امسال (پنجشنبه) به گونه‌ای عمل کنند که امکان خرید بالای ۵۰ میلیون تومان درهر تراکنش برای صاحب کارت وجود نداشته باشد. به عبارتی دیگر دارنده کارت می‌تواند در روز در هر تراکنش فقط تا ۵۰ میلیون تومان خرید کند.

ارجمندنژاد ادامه داد: محدودیت دیگر تعیین شده در بخش نامه بانک مرکزی به این موضوع مربوط است که ظرف سه ماه بعد از صدور بخش نامه بانک‌ها و موسسات اعتباری باید قابلیتی را فراهم آورند که اگر میزان خرید شخصی بالای ۵۰ میلیون تومان باشد بتواند با احراز هویت و ماهیت معامله امکان این خرید را برای وی فراهم آورد.

مدیر کل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی خاطرنشان کرد: از اول اردیبهشت ماه نیز بانک‌ها و موسسات اعتباری موظفند تمامی نقل و انتقالات غیر شتابی (درون بانکی) خود را تا سقف ۵۰ میلیون تومان تعیین کنند. براین اساس از اول اردیبهشت ماه سال جاری تمامی سقف‌های خرید در روز به ۵۰ میلیون تومان خواهد رسید.

برنامه‌ای برای صدور مجوز بانک جدید نداریم
وی در مورد اینکه آیا اداره مقررات و مجوزهای بانک مرکزی نسبت به صدور مجوز برای تاسیس بانکی اخیرا اقدام کرده‌اند، تاکید کرد: درخواست تاسیس انواع نهادهای پولی اعم از بانک، موسسات مالی و اعتباری، لیزینگ، صرافی و صندوق‌های قرض الحسنه به طور مکرر به بانک مرکزی اعلام می‌شود و تعداد آن‌ها کم نیست که ما طبق ضوابط و مقررات این بانک همچنین سیاست‌های شورای پول و اعتبار آن‌ها را بررسی می‌کنیم. با این وجود هیچ برنامه‌ای برای صدور مجوز به منظور تاسیس بانک جدید نداریم.