کدخبر: ۱۱۴۸۹۰ لینک کوتاه

درگذشت استاد برجسته حسابداری

دکتر محمدحسن اردبیلی درگذشت

دکتر محمدحسن (بیژن) اردبیلی، چهره برجسته و پیشکسوت مدیریت مالی و حسابداری دار فانی را وداع گفت.

به گزارش اقتصادنیوز، محمدحسن اردبیلی چهره شاخص حسابداری و مالی ایران که بیش از چهاردهه سابقه استادی دوره‌های تکمیلی در دانشگاه‌های ایران را داشت، هفته گذشته بدرود حیات گفت. وی متولد سال ۱۳۲۳ در همدان بود.

این چهره برجسته علمی کشور بعد از دریافت مدرک دیپلم از شهر زادگاه خود، مدرک لیسانس حسابداری را از دانشکده نفت آبادان قدیم دریافت کرد و پس از آن برای دریافت مدرک فوق لیسانس مدیریت مالی رهسپار آمریکا شد. وی در دهه۴۰مدارک حرفه‌ای حسابداری را هم از انگلستان اخذ کرده بود.

دکتر اردبیلی سال‌های انتهایی مقطع دکترای خود را در اوایل دهه ۵۰ در دانشگاه تهران و به همراه دکتر علی روستا به عنوان اولین دانشجویان دوره دکتری مدیریت این دانشگاه سپری کرد.

وی که پس از تحصیل، استاد دانشگاه‌های مطرحی هم چون دانشگاه تهران، الزهرا (دختران سابق) و مدرسه عالی بازرگانی بود، بیش از 10 سال سابقه مدیر گروهی حسابداری دانشگاه شهیدبهشتی را نیز برعهده داشت. تدریس در موسسه آموزش عالی بانکداری و تاسیس رشته حسابداری با گرایش‌های متفاوت در دانشگاه علوم اقتصادی (دانشکده امور اقتصاد و دارایی سابق) در کارنامه استادی ایشان قرار دارد. 
به گفته دانشجویان، او در زمینه تدریس سبک خاص و منحصر به فردی داشت و بیشتر به تعمیق و توسعه فکری می‌پرداخت. دروس تصمیم‌گیری در مسائل مالی، تئوری حسابداری و بررسی موارد خاص در حسابداری و مدیریت مالی از جمله دروسی بودند که او برای نخستین بار در دانشگاه‌های ایران آغاز و سالیان متمادی به تعلیم آنها پرداخت.  

وی علاوه بر تدریس در زمینه‌های برگزاری سمینارهای تخصصی برای مدیران در ارگان‌های مختلف از جمله وزارت بازرگانی، وزارت نیرو، سازمان مدیریت صنعتی و مرکز آموزش حسابداران خبره مشارکت فعالی داشت. در این راستا وی دبیر اجرایی نخستین سمینار مدیریت مالی در ایران در سال ۱۳۷۴ هم بود. او عضو موسس جامعه حسابداران رسمی و انجمن حسابداران خبره بود. دکتر اردبیلی پس از سال‌ها تدریس در سال ۸۸ از دانشگاه شهیدبهشتی بازنشسته شد.

مراسم یادبود این چهره پرتلاش عرصه مالی و حسابداری کشور، هفته آینده در دانشگاه شهید بهشتی برگزار خواهد شد.