کدخبر: ۱۱۵۵۷۷ لینک کوتاه

مصباحی مقدم خبر داد

طرح مشترک ۲ کمیسیون برای تعیین نرخ سود بانکی در مجلس

عضو کمیسیون برنامه و بودجه از رونمایی طرح مشترک ۲ کمیسیون اقتصادی و برنامه و بودجه مجلس برای تعیین نرخ سود بانکی، یکشنبه در صحن مجلس خبر داد.

حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا مصباحی مقدم در خصوص درخواست‌ها برای کاهش نرخ سود بانکی گفت: منافع بانکها تابع بخش واقعی اقتصاد یعنی بازار کالا و خدمات است و سود سپرده ها باید بر اساس سود این بازار تعیین شود.

وی مشکل نظام بانکی را مشکل بلوکه شدن منابع بانکی دانست و افزود: نباید کاهش نرخ سود سپرده ها به صورت وارد کردن شوک باشد بلکه این کاهش باید شیب ملایمی داشته باشد.

مصباحی مقدم گفت: در شرایطی که نرخ تورم 40 درصد بود، نرخ سود بانکی تا 28 درصد افزایش یافت و سپرده گذاران کاهش درآمد داشتند اما اکنون که نرخ تورم 15 درصد شده است، نرخ سود سپرده ها نیز باید کاهش یابد.

وی افزود: طرحی برای مشخص شدن سود بانکی در کمیسیون مشترک برنامه و بودجه و اقتصاد آماده شده است و یکشنبه برای رأی گیری درباره فوریت آن به صحن علنی مجلس می آید.

این نماینده مجلس نرخ سود سپرده ها را بلایی دانست که بانکها سر خود آورده اند و گفت: نرخ سود سپرده ها را اگر بانکها با توجه به تورم کاهش دهند، به نفع آنهاست.

مصباحی مقدم درباره احتمال سپرده گذاری سرمایه گذاران در بازار سیاه و بخش غیربانکی گفت: وجود بازار سیاه پول با نرخ 36 تا 40 درصد؛ بازاری بسیار کوچک است و اگر بانکها سود خود را کاهش دهند این بازار نیز سودش را کاهش می دهد.

منبع: تسنیم