کدخبر: ۱۱۶۶۱۷ لینک کوتاه

روزهای پایانی سپرده‌گذاری بانکی با سود ۲۲ درصد

با اجرایی شدن مصوبه جدید شورای پول و اعتبار در رابطه با تغییر نرخ سود بانکی از نیمه اردیبهشت‌ماه، امروز (یک‌شنبه) و فردا آخرین روزهایی است که بانک‌ها برای مشتریان خود حساب سپرده مدت‌دار با سود ۲۲ درصد باز می‌کنند. 

طبق تصمیمات اخذ شده در دومین جلسه شورای پول و اعتبار که هفته گذشته برگزار شد نرخ سود بانکی اعم از تسهیلات و سپرده با توجه به روند کاهشی نرخ تورم همچنین حمایت از تولید و بخشهای اقتصادی مورد بازنگری قرار گرفته و کاهش یافت.

بر این اساس نرخ سود سپرده که در اردیبهست سال گذشته ساماندهی و کاهش یافته بود دو درصد کم شد و سود یکساله ۲۲ درصد به ۲۰ درصد رسید. این در حالی است که شورای پول و اعتبار رقم مشخصی را برای سودهای کمتر از یکسال (سه ماهه، ششماهه و...) تعیین نکرد و آن را به توافق بانک‌ها با توجه به مصوبه اخیر واگذار کرده است.

همچنین طبق مصوبه شورای پول و اعتبار سقف سود تسهیلات بانکی نیز کاهش یافت به گونه‌ای که سود عقود مشارکتی که از ۲۸ درصد و حتی تا ۳۰ درصد هم پیش می‌رود به ۲۴ درصد رسید. همچنین سود عقود مبادله‌ای نیز از ۲۲ به ۲۱ درصد کاهش یافت و با توجه به اعلام رئیس کل بانک مرکزی سودهای جدید تعیین شده از روز ۱۵ اردیبهشتماه در بانک‌ها و موسسات اعتباری لازمالاجراست.

البته در مورد تغییر سود سپرده‌های قبلی نیز باید یادآور شد که نرخ سود سپرده قابل دریافت سپردهگذاری که حساب وی تا قبل از ۱۵ اردیبهشت امسال باز شده تا زمان سررسید طبق‌‌ همان قرارداد پرداخت می‌شود، اما برای تمدید حساب، بانک‌ها ملزم به برگرداندن سود سپرده‌ها براساس مصوبه جدید خواهند بود. اما اینکه بانک‌ها تا چه اندازه به این قانون عمل کنند مشخص نیست چرا که با وجود تغییر نرخ سود بانکی در سال گذشته بسیاری از بانک‌ها و موسسات اعتباری اعم از دولتی و غیر دولتی همچنان نرخ سود سپرده حسابهایی که قبل از اردیبهشت سال ۱۳۹۳ باز شده بودند را تغییر نداده و بالا‌تر از عرف می‌پردازند.

همچنین در مورد نرخ سود تسهیلات نیز به این ترتیب است که نرخ سود وام‌های با عقود مشارکتی که قرارداد آنها قبل از نیمه اردیبهشت ماه منعقد شده بر اساس نرخ‌های تعیین شده قبلی خواهد بود و تغییری نمی‌کند اما از این تاریخ به بعد باید سقف تسهیلات این عقد تا ۲۴ درصد کاهش یابد.

اما آنچه که به نظر می‌رسد بعد از اجرایی شدن سودهای جدید در بانک‌ها و موسسات اعتباری چشمگیر باشد‌‌ همان جریان سال گذشته تاکنون است. به عبارتی دیگر باید منتظر انحراف بانک‌ها و موسسات اعتباری از سودهای ابلاغی بانک مرکزی بود و به طور یقین تطبیق بانک‌ها با نرخ‌های مصوب مدت‌ها طول خواهد کشید. از این رو طبیعی است که حتی اگر مشتریان از روز ۱۵ اردیبهشت به بعد هم به بانک و یا موسسه‌ای مراجعه کنند و سودهایی خارج از نرخ ۲۰ درصد سپرده و یا ۲۴ درصد تسهیلات را پیش روی خود ببینند‌‌ همان طوری که در حال حاضر هم با وجود گذشت یکسال از ابلاغ سودهای بازنگری شده همچنان نرخ‌های سود بالا‌تر از ۲۲ درصد سالانه و ۱۰ درصد روزشمار در قالب طرح‌های مختلف به آنها پیشنهاد می‌شود.

منبع: ایسنا