کدخبر: ۱۲۰۹۱۶ لینک کوتاه

ونزوئلا خط اعتبار ۵۰۰ میلیون دلاری با ایران امضا کرد

رییس جمهور ونزوئلا اعلام کرد کشورش با ایران توافقی برای یک خط اعتبار ۵۰۰ میلیون دلاری به منظور تامین سرمایه‌گذاری‌های مشترک و کمک به بهبود تامین کالاهای مورد نیاز مردم ونزوئلا امضا کرده است.

رویترز  اعلام کرد که کاهش قیمت نفت ونزوئلا را با بحران کمبود ارز روبرو کرده و کمبود کالاهای اساسی از صابون تا شیر را تشدید کرده و موجب شده است دولت نیکولاس مادورو در تلاش برای فاینانس از سوی کشورهای دوست در سراسر جهان باشد.

مادورو پس از دیدار با هیات ایرانی، در یک سخنرانی تلویزیونی اظهار کرد: این کشور یک اعتبار 500 میلیون دلاری با ایران امضا کرده که فورا اجرا خواهد شد.

محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت در اظهاراتی که از تلویزیون دولتی ونزوئلا پخش شد، گفت: این توافق مقدماتی بوده و برای بازبینی به وزارت دارایی ایران ارسال خواهد شد.

ایران و ونزوئلا از زمان هوگو چاوز، رییس جمهور فقید ونزوئلا که همواره منتقد تحریمهای آمریکا علیه ایران و سیاست خارجی اش در قبال آمریکای لاتین بود، روابط نزدیکی داشته‌اند.

مادورو اظهار کرده است که ونزوئلا با یک جنگ اقتصادی مورد حمایت واشنگتن روبروست که ریشه اصلی تورم صعودی و کمبود کالاهای مصرفی در این کشور است، اما مخالفانش می‌گویند این مشکلات ناشی از سیستم کنترل ارزی آلوده به فساد، کنترل شدید قیمتها و موج ملی سازی شرکتهای خصوصی است.

منبع: ایسنا