کدخبر: ۱۲۱۸۱۵ لینک کوتاه

کارشناسان بانکی در گفت‌وگو با اقتصادنیوز بررسی کردند

بانک مرکزی می‌تواند به بازی پونزی در بازار پول پایان دهد؟

برخی از کارشناسان بر این عقیده هستند که رفتارهای بانک مرکزی در اطلاع رسانی فعالیت موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز تنها در حد نامه‌های خشک اداری است و آنچنان راهگشا نیست که بتواند به بازی پونزی غیرمجازها در بازار پول پایان دهد.

به گزارش اقتصادنیوز، به تازگی رییس کل بانک مرکزی در یادداشتی با برشمردن شرایط ناسالم موسسات مالی غیرمجاز، از مردم خواست که فریب تبلیغات وسوسه‌برانگیز این موسسه‌ها در ارائه سود بیشتر را نخورده و از سپرده‌گذاری در این موسسه‌ها جدا خودداری کنند، زیرا با توجه به عملکردشان دیر یا زود دچار ورشکستگی می شوند.  اما با وجود اینکه بارها رئیس کل بانک مرکزی و دیگر مدیران بانک مرکزی نسبت به این مساله هشدار داده‌اند همچنان این موسسات به مدد تبلیغاتی که دارند در حال جذب سپرده‌های مردمی هستند. 

برخی از کارشناسان بر این عقیده هستند که رفتارهای بانک مرکزی در اطلاع رسانی فعالیت موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز تنها در حد نامه‌های خشک اداری است و آنچنان راهگشا نیست تواند به بازی پونزی غیرمجازها در بازار پول پایان دهد. . بلکه در راستای مقابله با فعالیت موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز باید کار فرهنگی صورت گیرد و به خانواده‌ها آموزش داده شود تا به سمت موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز برای دریافت اندک سود بیشتر سوق پیدا نکنند.

در این رابطه احمد حاتمی‌یزد، کارشناس پولی و بانکی به اقتصادنیوز می‌گوید: باید در مباحث عمومی مردم، مسائل اقتصادی و بانکی خانواده آموزش داده شود در حال حاضر این مسئله جزئی از زندگی مدرن جامعه به حساب می‌آید. گفتارها تا حدودی خوب است اما نامه‌های خشک دستوری راه به جایی نخواهد بود و در رابطه با آگاهی دادن به مردم باید کار فرهنگی و آموزشی صورت گیرد.

همچنین مهدی رئیس‌زاده فعال اقتصادی معتقد است که موسسات غیرمجاز ریسک بسیار زیادی را همراه سرمایه مردمی می‌کند از این رو هر گفته بازدارنده‌ای برای جلوگیری از سپرده‌گذاری مردم در موسسات غیرمجاز موثر و مناسب است.

او ادامه داد: تعداد موسسات غیرمجاز بسیار زیاد شده‌اند که در حدود 25 درصد نقدینگی کشور در اختیار آن‌ها که تاثیرات مخربی بر اقتصاد خواهد داشت.

وی با تاکید براین که، این‌گونه سپرده‌گذاری و حضور موسسات غیرمجاز می‌تواند محلی برای پولشویی افراد باشد، افزود: بانک مرکزی در حال حاضر به مرحله جدیدی در مبارزه با موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز وارد شده است.

از سوی دیگر بها‌ءالدین حسینی‌هاشمی هم در این باره به اقتصادنیوز خاظر نشان می‌کند: اعلام نظر در رابطه با مسائل اقتصادی ریسک‌پذیر نسبت به سپرده مردمی کاری مناسب و خوب است. چراکه  با اعلام مخاطرات از سوی نهادهای ناظر سپرده‌گذاران آگاه خواهند شد و از سوی دیگر موسسات غیرمجاز آگاه خواهند شد که آینده روشنی پیش روی آن‌ها نیست.

وی با بیان این که اگر مردم سپرده‌های خود را از یک موسسه خارج کنند، آن موسسه ورشکسته خواهد شد، گفت: موسسات مالی و اعتباری سپرده‌ها را ذخیره نمی‌کنند و آن‌ها را صرف می‌کنند، از این رو اگر سپرده‌ها از  موسسه خارج شود ورشکستگی گریبان موسسه را خواهد گرفت.

این کارشناس بازار پولی و بانکی تاکید کرد: مردم تحلیل درآمد و هزینه را انجام می‌دهند و آنچنان به دنبال آن نیستند که آیا سپرده‌گذاری در موسسات غیرمجاز دارای مخاطره است یا خیر و برخی از مردم اصلا آگاهی‌های اعلام شده در رابطه با فعالیت موسسات غیرمجاز به گوش آن‌ها نرسیده است.

او افزود: جاذبه‌های مالی و منفعتی افراد را به سمت موسسات غیرمجاز سوق می‌دهد، از این رو باید سازمان‌های انتظامی در برابر فعالیت موسسات غیرمجاز عکس العمل نشان دهند زیرا موسسات در انظار عمومی فعالیت می‌کنند.

حسینی‌هاشمی با تاکید بر این که گفته‌های شفافی و آگاهی بخشی بانک‌مرکزی تاثیرگذار است، خاطرنشان کرد: تجربه گذشته نشان داده تنها نباید به اطلاع رسانی شفافی بانک مرکزی بسنده کرد زیرا در این‌گونه اطلاع رسانی غفلت‌هایی صورت گرفته است از این موراد می‌توان به اعطای مجوز فعالیت توانی اعتبار اشاره کرد که این مورد خود اشتباه بسیار بزرگی است.

وی بیان کرد: باید توزیع درآمد تصحیح و اشتغال زایی در کشور صورت گیرد تا رفته رفته مردم از موسسات غیرمجاز فاصله گیرند از سوی دیگر باید کار فرهنگی در جامعه انجام گیرد، ارائه نظارت شفافی بانک مرکزی به تنهایی راهگشا نیست.

او در پاسخ به این سوال مبنی بر این که هشدارهای بانک مرکزی مبنی بر اینکه ورشکستگی در انتظار موسسات غیرمجاز بوده تاچه میزان می تواند در این زمینه اثر گذار باشد و مانع از سپرده گذاری مردم در این موسسات باشد، گفت: تعدادی از افراد با این اتفاقات احساس ترس خواهند کرد و به سمت خروج سرمایه خود از موسسات غیرمجاز حرکت خواهند کرد اما افراد فعال در موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز بی حرکت نبوده و با تبلیغات و بازاریابی به دنبال جذب سپرده مردمی هستند.

حسینی‌هاشمی تاکید کرد: چاره‌ای به جز اطلاع رسانی بانک مرکزی باقی نمی‌ماند، در صورت عدم اطلاع رسانی و برخورد قاطع رشد موسسات غیرمجزا ادامه خواهد داشت و در صورت اطلاع نیز تا حدودی تخریبی همچون موسسه میزان ایجاد خواهد شد.

اخبار مرتبط
بازی پونزی در بازار پول