کدخبر: ۱۳۵۶۳۳ لینک کوتاه

جزئیات خبری که رئیس جمهور اعلام کرد:

توضیحات سیف و جلالپور درباره گشایش هزار LC/مقدمه گشایش اعتبار فراهم شده است

با اعلام اجرای برجام در نشست خبری روز یکشنبه هفته جاری رئیس جمهوری از گشایش هزار LC خبر داد که این موضوع با واکنش هایی در بین فعالان بازرگانی واقتصادی کشور مواجه شد اما در این رابطه شب و گذشته و صبح امروز رئیس اتاق بازرگانی ایران و رئیس کل بانک مرکزی سخنان رئیس جمهوری را مبنی بر گشایش ۱۰۰۰ اعتبار اسنادی را تایید کردند و پیرامون آن توضیحاتی ارائه دادند.

به گزارش اقتصادنیوز، با اعلام اجرای برجام در نشست خبری روز یکشنبه هفته جاری رئیس جمهوری از گشایش هزار  LC خبر داد که این موضوع با واکنش هایی در بین فعالان بازرگانی واقتصادی کشور مواجه شد اما در این رابطه شب و گذشته و صبح امروز رئیس اتاق بازرگانی ایران و رئیس کل بانک مرکزی سخنان رئیس جمهوری را مبنی بر گشایش 1000 اعتبار اسنادی را تایید کردند و پیرامون آن توضیحاتی ارائه دادند.

در این راستا؛  ولی‌الله سیف  صبح امروز(سه شنبه) در همایش اجرای برجام، فصلی نو در اقتصاد ایران، گفت: مقدمه گشایش هزار ال‌سی فراهم شده و روز گذشته نیز گشایش‌ها آغاز شده است. بخش عمده ال‌سی‌ها برای تامین مواد اولیه کارخانجات گشایش خواهد یافت و پیش‌بینی می‌کنیم تولید به حرکت درآید.

 رئیس کل بانک مرکزی در رابطه با برقراری سوئیفت هم  گفت: از آنجایی که تمام اقدامات لازم از قبل برای فعال‌شدن سوئیفت انجام شده بود بلافاصله بعد از برداشته شدن تحریم‌ها قابل استفاده شده است، این در حالی است که تعدادی از بانک‌ها از قبل در سوئیفت حضور داشته و اکنون فعال شده‌اند.

روز گذشته نیز رئیس اتاق بازرگانی ایران در این باره به مهر گفته بود که هزار ال سی آماده گشایش و بازگشایی است که در روز اجرایی شدن برجام (یکشنبه) که اولین روز کاری به شمار می‌رفت و بانک‌های غیراروپایی تعطیل نبودند، تعدادی از آنها گشایش یافته و در سایر بانک‌های اروپایی نیز کار استارت خورده است.

محسن جلالپور افزود: در روزهای آینده روند گشایش ال سی ادامه خواهد یافت و بیش از هزار پروژه آماده است تا بتوان حجم کار قابل توجهی را ساماندهی کرد.
وی تصریح کرد: گشایش هزار ال سی برای نخستین بار در اتاق بازرگانی و همزمان با گردهم آمدن مدیران عامل بانک‌ها طی هفته گذشته در اتاق بازرگانی اعلام و مقرر شد در روز اجرای برجام هزار فقره ال سی بازگشایی شود تا بتوان حداکثر استفاده از فرصت‌های موجود را صورت داد.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران افزود: از حدود یک ماه قبل از اجرای برجام مقدمات اولیه برای گشایش اعتبارات اسنادی در بانک‌های داخلی آغاز شد و در نهایت یک هفته قبل از اعلام اجرای برجام، بانک‌ها عنوان کردند که در روز اجرایی شدن برجام از طریق برخی بانک‌های خارجی گشایش اعتبارات اسنادی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: در روز اجرای برجام مدیر عامل بانک صنعت و معدن عنوان کرده که ۱۴ ال سی با بانک‌های غیراروپایی به ارزش بیش از ۱۰۰ میلیون یورو بازگشایی شده و البته پرونده درخواست گشایش ال سی برای بیش از هزار متقاضی نیز باز بوده و در یک جمله می توان گفت این موضوع کاملا موثق بوده و از طریق اتاق بازرگانی به رئیس جمهور اعلام شده است.