کدخبر: ۱۳۶۵۴۲ لینک کوتاه

مدیرعامل بانک پاسارگاد:

آغاز فصل جدید روابط بانکی ایران و اروپا

مدیرعامل بانک پاسارگاد با اعلام جزئیات سفر به ایتالیا و فرانسه گفت: مذاکراتی برای تاسیس شعبه در این کشورها انجام شده و ما منتظر رهنمودهای بانک مرکزی در این زمینه هستیم.

 مجید قاسمی  در نشستی خبری در پاسخ به این سوال  مبنی بر اینکه در دوران پسابرجام آیا دولت باید خطوط قرمز اقتصادی درنظر بگیرد یا خیر؟ گفت: هر کشوری در چارچوب نیازهای خود گام بر می دارد، در مباحث سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، اقتصاد به دو بخش درون زا و برون گرا تقسیم می شود و لازم است که در هر قراردادی که با کشورهای دیگر منعقد می شود به تامین سرمایه و تکنولوژی های توجه شود.

وی با بیان اینکه قرار نیست به دلیل امکاناتی که در دوران پساتحریم ایجاد می شود هر وارداتی به کشور صورت گیرد، تصریح کرد: در سفر اخیر هیات ایرانی به ایتالیا و فرانسه تفاهم نامه های کلیدی و راهبردی بر اساس نیازهای اساسی منعقد شد و امید است که بقیه مذاکرات هم به همین شکل ادامه یابد تا توانمندی های اقتصادی کشورمان افزایش یابد.

وی به همراهی ۹۰ نفر از فعالان بخش خصوصی در این سفر با رئیس جمهور اشاره و بیان کرد: گرچه در تجربه اول کمبودهایی احساس شد اما بخش خصوصی با صراحت خواسته های خود را مطرح می کرد.

قاسمی در پاسخ به این سئوال که آیا برداشته شدن تحریم‌ها تاثیری در نرخ سود هم خواهد داشت، گفت: تعیین نرخ سود بانکی به عواملی از جمله نرخ تورم، نرخ پول در بازار آزاد و غیر رسمی و سیاست‌های انقباضی یا انبساطی بانک مرکزی بستگی دارد. اما پیش بینی می‌شود که وضعیت نرخ سود بانکی بهبود یابد. سیاست‌های بانک مرکزی در این زمینه تعیین کننده است و سیستم بانکی منتظر ابتکارات بانک مرکزی در این زمینه است. کاهش نرخ سود بانکی در اقتصاد ما ضروری است و بانک مرکزی بارها به این موضوع تاکید کرده است.

وی با اشاره به کاهش نرخ سود بازار بین بانکی که در حال حاضر نرخ آن به ۲۱ درصد و بعضا به ۲۰.۵ درصد تقلیل یافته است، عنوان کرد: جهت گیری‌ها کاهش نرخ سود بانکی است و باید منتظر اخبار خوبی در این زمینه باشیم. نرخ سود بانکی و نرخ تورم با یکدیگر در ارتباط هستند، همچنین با کاهش نرخ تامین مالی نرخ سود تسهیلات هم کاهش می‌یابد. با کاهش نرخ سود بازار بین بانکی، تردیدی در کاهش نرخ سود بانکی وجود ندارد. تورم نیز کاهش یافته که می‌تواند اثر مثبتی در این رابطه داشته باشد. بانک‌های دولتی و خصوصی به کاهش نرخ سود بانکی تاکید دارند.

وی با تاکید بر اینکه با رفع تحریم‌ها قاعدتا وضعیت بهتری در زمینه نرخ سود بانکی خواهیم داشت ولی سیاست اصلی را در این زمینه، بانک مرکزی تعیین می‌کند، کاهش نرخ سود را در اقتصاد کشور یک ضرورت خواند و افزود: جهت گیری بانک مرکزی هم در این زمینه است.

مدیرعامل بانک پاسارگاد اعلام کرد که در سفر به کشورهای ایتالیا و فرانسه، مذاکراتی برای تاسیس شعبه در این کشورها انجام شده است و ما منتظر رهنمودهای بانک مرکزی در این زمینه هستیم.

وی درباره دستاوردهای سفر به کشورهای ایتالیا و فرانسه همراه با رییس جمهوری و هیات همراه با بیان این نکته که در این سفرها نمایندگان بانک‌های پاسارگاد و گردشگری از بانک های خصوصی و بانک توسعه صادرات به عنوان بانک دولتی حضور داشتند، اظهار داشت: ظرف یک هفته آینده مذاکراتی با نمایندگان شرکت‌های ایتالیایی و فرانسه خواهیم داشت.

وی با اشاره به این نکته که کشور در زمان تحریم، دوران سختی را گذرانده است، افزود: تحریم‌ها مختص به سال‌های اخیر نیست اما در این سال‌ها تشدید شده است و برای نخستین بار، بانک مرکزی مورد تحریم قرار گرفت و سوییفت آن قطع شد

قاسمی از گشایش حساب بانک مرکزی در ایتالیا پس از مدت‌ها خبر داد و اظهار داشت: برای گشایش حساب بانک مرکزی در کشور فرانسه هم مذاکرات خوبی انجام و تفاهمات اولیه انجام شد که به زودی این مهم نیز محقق خواهد شد. بدون پوشش بانک مرکزی، فعالیت بانک های ایرانی در سایر کشورها ابتر می‌ماند بنابراین گشایش حساب بانک مرکزی در ایتالیا و به زودی در فرانسه، گام مثبتی محسوب می‌شود.

مدیرعامل بانک پاسارگاد با اشاره به این نکته که پس از مدت‌ها دو شرکت بیمه معتبر دنیا به نام‌های ساچه ایتالیا و کوفاس فرانسه وارد مذاکره و جزییات همکاری با طرف‌های ایرانی شدند، افزود: استقبال ایتالیایی‌ها و فرانسوی‌ها در سطح بسیار خوبی انجام شد و بزرگ‌ترین شرکت‌های ایتالیایی و فرانسوی خود را در این سفرها ارائه کردند.

قاسمی تاکید کرد که هیچ محدودیتی برای پوشش قراردادها از سوی شرکت ساچه اعلام نشده و همه چیز به عملکرد طرف ایرانی بستگی دارد.

وی حجم تفاهمنامه‌های منعقده میان طرف ایرانی و طرف‌های ایتالیایی و فرانسوی را حدود ۴۵ تا ۵۱ میلیارد دلار خواند و یادآور شد: عمده تامین مالی این تفاهمنامه‌ها با طرف‌های خارجی است.

مدیرعامل بانک پاسارگاد همچنین به ملاقات بین رییس کل بانک مرکزی کشورمان و روسای کل بانک های مرکزی ایتالیا و فرانسه اشاره کرد و گفت: منتظر دستورالعمل‌های بانک مرکزی برای برداشتن گام‌های بعدی هستیم. برقراری مجدد ارتباطات مراحل متعددی را می‌طلبد و کشورمان باید مدارک خود را ارائه دهد تا انطباق آن با مقررات بین المللی مورد تایید قرار گیرد.

قاسمی به تفاهم برای تامین مالی بخش‌های کشاورزی، صنعت، صنایع معدنی، نیروگاه‌ها، خرید ایرباس با فاینانس ۱۲ میلیارد دلاری، تکمیل فرودگاه‌های امام خمینی(ره) و ساخت فرودگاه‌های اصفهان و مشهد با فاینانس خارجی دو میلیارد دلاری فرانسوی‌ها به عنوان بخشی از دستاوردهای این سفر اشاره کرد.

مدیرعامل بانک پاسارگاد افزود: ما از ایتالیا فعالیت خود را شروع کردیم و از دیروز تاکنون ایمیل‌های خوبی بین بانک پاسارگاد و طرف‌های ایتالیایی رد و بدل شده است. نمایندگان بانک‌های فرانسوی ظرف روزهای آینده به تهران می‌آیند و نمایندگان ساچه ایتالیا هم در دو هفته آینده وارد کشور خواهند شد. البته بانک‌ها اقدامات خود را از قبل شروع کرده‌اند و مذاکرات بانک پاسارگاد در این سفر، تکمیلی بود و قبل از عملیاتی شدن برجام، با ساچه تفاهمنامه امضا کرده بود.

قاسمی با اشاره به این نکته که همه قراردادهایی که در این سفر امضا شد برای کشور لازم و اجتناب ناپذیر است، خاطرنشان کرد: بحث تامین مالی تاسیسات نیروگاهی، فولاد، راه و ارتباطات، دارو و درمان، کشتیرانی، خودرو و ... مواردی است که برای کشور حیاتی محسوب می شود.

وی از انعقاد قرارداد یک میلیارد دلاری شرکت میدکو- هلدینگ معدنی گروه مالی پاسارگاد- در ایتالیا خبر داد و گفت: بر اساس این قرارداد، تاسیسات فولادی همچنین یک نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی در کشور ساخته و نیازهای میدکو مرتفع خواهد شد. پروژه‌های بزرگی که نیازمند یک بانکداری قوی بین المللی است و همچنین بنگاه‌های کوچک، در اولویت این بانک است.

قاسمی با بیان این نکته که هم اکنون امکان گشایش ال سی برای همه کشورها ولو از یک کشور ثالث وجود دارد، گفت: هم اکنون کارگزاران ما در خارج از کشور امکان گشایش ال سی برای تمام کشورها را دارند که این امر قطعا هزینه ورود کالا به کشور را به دلیل کاهش هزینه نقل و انتقالات ۸ تا ۱۰ درصد، کاهش خواهد داد.

وی اضافه کرد: در نتیجه این امر، ریسک فروشندگان نیز ۱۵ تا ۲۰ درصد کم خواهد شد بنابراین می‌توان پیش بینی کرد که گشایش ال سی ها، باعث صرفه جویی ۲۰ تا ۳۰ درصدی در خرید برخی از کالاها خواهد شد.

مدیرعامل بانک پاسارگاد با بیان این نکته که این بانک با حدود ۲۵ بانک، رابطه کارگزاری دارد، اظهار داشت: برقراری رابطه کارگزاری با ۴۰ بانک دیگر هم در دستور کار قرار دارد. مذاکراتی را برای تامین مالی کارهای مهمی شروع کرده ایم که دارد به نتیجه می رسد.

منبع: مهر