کدخبر: ۱۳۶۵۹۵ لینک کوتاه

در گفت‌وگویی با اقتصادنیوز مطرح شد:

ثبات سوغات سفر اروپا برای بازار ارز

یک کارشناس حوزه بازارهای مالی و پولی با بیان اینکه تحکیم روابط سیاسی و اقتصادی در حال حاضر تنها ثبات را به بازار ارز خواهد آورد، گفت: افزایش سرعت تجدید روابط بانکی، سرعت توسعه نظام بانکداری و اجرای قراردادهای صورت گرفته را افزایش می‌دهد.

محمد مهدی رئیس‌زاده در گفت‌و‌گو با اقتصادنیوز، اظهار کرد: در طی مذاکرات اخیر تفاهم مجددی با شرکت بیمه ساچه صورت گرفته و این در حالی است که در فرانسه با چند بانک بزرگ و بیمه دولتی به تفاهماتی در راستای اجرای هرچه بهتره قراردادهای اقتصادی بین دو کشور دست پیدا شده است.

وی ادامه داد: قراردادها به صورت فاینانس است که 85 درصد توسط فروشنده پذیرفته شده و 15 درصد مابقی توسط خریدار در زمان سررسید تعیین شده پرداخت خواهد شد.

او در رابطه با تاثیرات تجدید و تحکیم روابط با ایتالیا و فرانسه بر نظام بانکداری کشور، گفت: به طور حتم بانک‌های کارگذار که تا قبل از تحریم‌ها با طرف‌های ایرانی همکاری داشتند روابط خود را تجدید خواهند کرد که در مرحله بعد می‌توان از ابزارهای به روز همچون نسل جدید Lc های مالی استفاده کرد.

این کارشناس حوزه بازارهای مالی و پولی با تاکید بر اینکه باید در شرایط فعلی از ابزارهای نوین مالی استفاده شود، خاطرنشان کرد: برخی از بانک‌ها همچون بانکی در فرانسه در دوران تحریم با جریمه سنگینی از سوی آمریکا روبرو شدند که این موارد عاملی شده تا طرف‌های اروپایی با احتیاط بیشتری روابط خود را با ایران آغاز ‌کنند.
او بیان کرد: بانک‌های اروپایی باید به سمت همکاری با بانک‌های ایرانی حرکت کنند و هرچه سرعت تجدید روابط بیشتر باشد توسعه نظام بانکداری در کشور و اجرای قراردادهای صورت گرفته با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

تاثیر تحکیم روابط بر بازار ارز

رئیس زاده در پاسخ به این سوال مبنی بر آنکه تحکیم روابط اقتصادی و سیاسی با کشورهای قدرتمند اروپا چه تاثیری بر بازار ارز کشور خواهد داشت، گفت: تحکیم روابط تنها اثری که بر بازار ارز خواهد داشت حرکت به سمت ثبات نرخ ارز بوده و کاهش فوق‌العاده‌ای را به همراه نخواهد زیرا قیمت نفت کاهش یافته و درآمدهای دولت از این طریق با کاهش روبرو است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر در بودجه ارائه شده بار بسیار سنگینی بر درآمدهای مالیاتی وجود دارد که احتمال تشدید رکود احساس می‌شود و این در حالی است که درآمدهای دولت کفاف هزینه‌های جاری دولت را نخواهد داد.

او یادآور شد: تحکیم روابط اقتصادی و سیاسی در سطح بین‌المللی نیز عاملی خواهد شد که هزینه مبادلات تجاری کاهش یابد که این موضوع بروی قیمت تمام شده واردات و مواد اولیه تاثیرگذار است و این موضوع در نهایت شرایط رقابت‌پذیری کالاهای ایرانی را در بازارهای صادراتی افزایش می‌دهد.

این کارشناس حوزه بازارهای مالی و پولی در رابطه با تقویت ارتباط سیاسی و اقتصادی با کشورهای اتحادیه اروپا گفت: ارتباط‌‌های اقتصادی و سیاسی با رفت‌و‌آمد هیات‌های تجاری و سیاسی در چند ماه گذشته آغاز شده است، هرچه سبد روابط خارجی و بازرگانی دارای تنوع بیشتری باشد در نقطه امنی قرار خواهیم داشت، اگر به دو یا سه کشور متمرکز باشیم امکان دارد از همان نقطه مورد آسیب و ضرر قرار بگیریم.

وی در پایان گفت: به طور کلی ایتالیا و فرانسه در کنار آلمان می‌توانند ارتباط تجاری و صنعتی مناسبی را برای اینران به ارمغان بیاورند، در این مسیر نیز می‌توانیم شاهد ارتقا تلکنولوژی و استفاده مناسب صنایع به نام این کشورها را در دستور کار خود قرار دهیم.