کدخبر: ۱۳۸۷۹۴ لینک کوتاه

مدیرکل اعتبارت بانک مرکزی:

بازنگری نرخ‌های سود در بخش مسکن آغاز شد

مدیرکل اعتبارت بانک مرکزی از بررسی طرح کاهش نرخ سود تسهیلات بخش مسکن در بانک مرکزی خبر داد و گفت: این طرح پس از اتمام مطالعات کارشناسی، به کمیسیون اعتباری بانک مرکزی ارجاع خواهد شد.

به گزارش اقتصادنیوز، در دو هفته اخیر شورای پول و اعتبار در پی تصمیم بانک‌ها مبنی بر کاهش نرخ سود سپرده بانکی، کاهش نرخ سود سپرده و تسهیلات بانکی را تصویب کرد.

این کاهش نرخ سود سپرده در حالی رخ داد که تا اوایل سال آینده تسهلات صندوق مسکن خانه اولی‌ها پرداخت نخواهد شد و حال جای سوال دارد که آیا نرخ سود این تسهیلات کاشه پیدا خواهد کرد یا  خیر ؟

همچنین موضوعی که قابل اهمیت بوده آن است که آیا بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار در این زمینه از وزارت مسکن پیشنهادی دریافت خواهد کرد، زیرا بانک مرکزی در اوایل سالجاری نرخ سود این دست از تسهیلات را با توجه به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی تعیین کرد و مدعی شد نرخ‌های مصوب با توجه به پیشنهاد این وزارت خانه بوده است در این رابطه سید علی اصغر میرمحمد صادقی به فارس گفت: در خصوص طرح کاهش نرخ سود تسهیلات بخش مسکن، اظهارداشت: با توجه به کاهش نرخ سود تسهیلات عقود مبادله‌ای و مشارکتی، کاهش نرخ سود تسهیلات بخش مسکن در حال بررسی است.

وی افزود: این پیشنهاد هنوز در کمیسیون اعتباری مطرح نشده اما بانک مرکزی در حال بررسی آن است و پس از اتمام مطالعات کارشناسی به کمیسیون اعتباری بانک مرکزی ارجاع خواهد شد.

مدیرکل اعتباری بانک مرکزی تصریح کرد: در صورت تصویب طرح در کمیسیون اعتباری، برای تصویب نهایی به شورای پول و اعتبار ارائه خواهد شد.

میرمحمد صادقی در پاسخ به این سوال که آیا طرح کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن از 14 درصد به 13 درصد مطرح است و فقط مشمول تسهیلات 60و 80 میلیون تومانی خرید می‌شود، گفت: هنوز مشخص نیست که دامنه کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن چقدر است.

وی با اشاره به وجود نرخ‌های متفاوت سود در بخش مسکن، افزود: هم‌اکنون نرخ سود اوراق مسکن، نرخ سود نوسازی بافت‌های فرسوده، نرخ سود ساخت مسکن و خرید مسکن متفاوت است و بازنگری در همه نرخ‌های سود بخش مسکن هم‌اکنون بررسی می‌شود.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی تاکید کرد: نحوه و میزان کاهش نرخ سود تسهیلات بخش مسکن در کمیسیون اعتباری مشخص خواهد شد و ممکن است نرخ سود یک نوع تسهیلات مسکن کاهش یابد و نوع دیگر تغییر نکند.