کدخبر: ۱۳۹۰۸۴ لینک کوتاه

رئیس کل بانک مرکزی:

مذاکره با سه بانک متقاضی دریافت تسهیلات بلند مدت از بازار بین بانکی / بانک بد نداریم

رئیس کل بانک مرکزی از مذاکره با سه بانک متقاضی برای دریافت تسهیلات بلند مدت از بازار بین بانکی خبر داد.

ولی الله سیف، با بیان اینکه، بازار بین بانکی، مکانی است که می تواند نیازهای کوتاه مدت و کمتر از یک هفته ای بانک ها را تامین کند، افزود: دریافت تسهیلات بلندمدت در این بازار اخلال ایجاد می کند زیرا تقاضا دراین بازار بالا است.

وی اظهار داشت: با توجه به اقداماتی که بانک مرکزی در بازار بین بانکی انجام داده است نرخ این بازار از بیش از 29 درصد به 19 درصد کاهش یافته است اما این نرخ باید به حوالی نرخ تورم (12.6 درصد) کاهش یابد بنابراین باید اقدامات لازم برای کاهش نرخ بازار بین بانکی تا نزدیک شدن به نرخ تورم انجام شود.

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه، تقاضای بلند مدت باعث می شود تا کاهش نرخ این بازار با کندی مواجه شود، تصریح کرد: سه بانک تقاضای دریافت تسهیلات بلند مدت از این بازار دارند و بانک مرکزی برای رفع این مشکل مذاکراتی را با این بانک ها انجام داده است.

وی با اشاره به انتشار برخی اخبار به نقل از رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر وجود سه بانک بد، گفت: این سه بانک کار خلاف قانون انجام نمی دهند بلکه تقاضای دریافت تسهیلات بلند مدت از بازار بین بانکی دارند و این امر روند کاهش نرخ این بازار را با کندی مواجه می کند.

پاسخ سیف به مدعیان فعال نبودن سوئیفت/ اطلاعات دهید مستندات بگیرید
رئیس کل بانک مرکزی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت فعالیت سوئیفت نیز گفت: تمامی بانک ها مجهز به دریافت سوئیفت هستند و پیام رسانی انجام می شود.

سیف در واکنش به افرادی که اعلام می کنند سوئیفت فعال نیست ، اظهارداشت: این افراد اطلاعات را به روابط عمومی بانک مرکزی ارایه کنند تا سوئیفت بانک مذکور با هماهنگی روابط عمومی و بانک مرکزی توسط آنها رصد شود.

وی با بیان اینکه، اینگونه اظهارات غرض ورزی است، تصریح کرد:هیچ مشکلی درباره سوئیفت نداریم به نحوی که سوئیفت حتی در 9 بانک رفع تحریم شده نیز فعال است.

منبع: ایرنا