کدخبر: ۱۰۵۸۳۵ لینک کوتاه

سرپرست وزارت علوم مطرح کرد:

پیشنهاد ریاست دانشگاه تهران به عارف/شرح داستان بورسیه های غیرقانونی

سرپرست وزارت علوم با تشریح نتیجه بررسی وضعیت بورسیه های سال های گذشته گفت: لیست بلندبالایی دارم از افرادی که با مسئولان وقت ارتباط دارند و بورس گرفته اند که تخلف هم نبوده است و لیستی که ارتباط هم نداشتند ولی به طور کلی اسمی را اعلام نمی کنیم.

به گزارش «اقتصادنیوز»، در حالی که در روزهای اخیر تب و تاب افشای بورسیه‌های غیرقانونی در وزارت علوم شدت گرفته بود، سرپرست این وزارتخانه جزئیات این بورسیه‌های غیرقانونی را افشا کرد.

محمد علی نجفی در این راستا گفت: روند بررسی بورسیه‌ها را قانون مشخص کرده و اگر براساس قانون انجام شود، مشکلی پیش نمی‌آید.

نجفی تاکید کرد: وزارت علوم از چه چیزی عذرخواهی کند؟! حداقل 840 نفر شرایط استفاده از بورس را نداشته‌اند ولی استفاده کردند. حالا باید عذرخواهی هم بکنیم؟ در ارتباط با مدیران و مسئولان متخلف پرونده بسته نیست و از سه مرجع تخلفات را بررسی می‌کنیم.

سرپرست وزارت علوم در این نشست خبری تاکید کرد: به نیلی گفتم پس از رای اعتماد برای ریاست دانشگاه تهران به عارف پیشنهاد دهد و اگر عارف قبول کند کار بزرگی در آموزش عالی است.

وی افزود: امسال هم در آزمون دوره دکترا افرادی خواستند شرکت کنند و تقاضا دادند که 115 نفر را انتخاب کردیم و همه از رتبه‌های یک تا چهار ورودی کنکور هستند و در رشته‌های اولویت‌دار از نظر نقشه جامع علمی کشور هستند.

نجفی اظهار کرد: در سال‌های گذشته در رشته‌هایی بورس خارج از کشور دادند که نه تنها شرایط بورسیه را نداشته‌اند بلکه تا حدودی طنز به شمار می‌رود، مثلاً در رشته‌های فقه و اصول، نهج‌البلاغه یا زبان فارسی افراد را بورسیه کرده‌اند که البته پس از آن این افراد تبدیل به داخل شده‌اند یعنی آزمون دکترا را دور زدند تا فرد وارد دانشگاه شود.

سرپرست وزارت علوم عنوان کرد: می‌گویند آزمون حذف شده و به جای آن مصاحبه علمی برگزار کردیم، هرچند از نظر دیوان عدالت نمی‌توان مصاحبه علمی را جایگزین آزمون کرد ولی حتی با فرض اینکه مصاحبه علمی جایگزین شود هم برخی پرونده‌ها تخلف بوده‌ است.

نجفی گفت: مثلاً در یک پرونده هر سه نفر ناظر اعلام کرده‌اند که فرد صلاحیت ندارد ولی بورسیه شده است یعنی نه تنها آزمون برگزار نشده بلکه در مصاحبه علمی و از نظر همان اساتید انتخاب شده خودشان هم خلاف صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه اگر به قانون بازگردیم و بر اساس ضوابط کارها را انجام دهیم این اتفاقات رخ نمی‌دهد، گفت:‌ داستان بورسیه‌ها مقداری پیچیده و سیاسی شده است، برخوردی که با بیانیه وزارت علوم شد هم بیشتر سیاسی بود تا منطقی و آکادمیک، وزارت علوم به طور کامل و شفاف جریان را توضیح داده است ولی نمی‌دانم برخوردهای سیاسی از چه جهت صورت گرفت.

نجفی اضافه کرد: ورود به این قضیه از طریق دستگاه نظارتی بوده و وزارت علوم در ابتدا موضوعی را مطرح نکرد بلکه دستگاه‌های نظارتی به وزیر وقت برای بررسی موضوع نامه نوشتند.

سرپرست وزارت علوم تصریح کرد: وزارت علوم اعلام کرد که در ارتباط با موضوع بورسیه در هشت سال گذشته به خصوص در دولت دهم تخلفاتی بوده است که باید بررسی شود و هیچ مسئولی از این وزارتخانه نگفته که سه هزار و 700 نفر به طور کامل تخلف کرده‌اند بلکه گفته‌اند بخشی از آنها تخلف است.

نجفی گفت: بنابراین اینکه می‌گویند افراد را بدنام کرده‌ایم از طریق وزارت علوم نبوده و اگر سایتی حرفی را مطرح کرده برداشت نویسندگان بوده و در مورد افراد هم اسم هیچ شخصی توسط مسئولان وزارت علوم اعلام نشده است.

نجفی گفت: لیست بلندبالایی دارم از افرادی که با مسئولان وقت ارتباط دارند و بورس گرفته‌اند که تخلف هم نبوده است و لیستی که ارتباط هم نداشتند ولی به طور کلی اسمی را اعلام نمی‌کنیم.

سرپرست وزارت علوم در پاسخ به این سؤال که آیا وزارت علوم از افرادیکه تخلف نداشته‌اند عذرخواهی می‌کند یا خیر، گفت: حداقل 840نفر شرایط استفاده از بورس را نداشته‌اند ولی استفاده کردند حالا عذرخواهی هم بکنیم؟ وزارت علوم از چه چیزی عذرخواهی کند؟ چند سال تحصیل بدون آزمون کرده‌اند و حتی قرار بوده عضو هیأت علمی هم بشوند که این امتیازات از هزینه کشور بوده است.

وی افزود: می‌گویند فقط 36 نفر اشکال داشته است در حالی که ما اعلام کردیم 36نفر در فرم‌های خودشان مطالب نادرست وارد کردند. مثلاً معدل 11 را معدل 14.5 اعلام کردند یا 210 واحد برای قبول شدن در دوره کارشناسی گذرانده‌اند.

سرپرست وزارت علوم ادامه داد: 36 نفر را به طور کلی اخراج کردیم، 840 نفر را که شرایط بورسیه را نداشتند می‌توانستیم اخراج کنیم ولی این کار نکردیم و اجازه دادیم ادامه تحصیل دهند به شرط اینکه هزینه را برگردانند زیرا این افراد سه سال تحصیل کردند و ظرفیتی از دانشگاه‌ها گرفته شده است.

نجفی در پاسخ به این سؤال که چرا وزارت علوم افراد متخلف را به طور کلی از ادامه تحصیل محروم نکرد، گفت: شما سه مطلب را باید تفکیک کنید، یکی دستورالعمل‌ها و ایراداتی که از نظر قانونی وارد بوده است، مانند مسئله آزمون که به طور کلی در آن زمان نادیده گرفته شد و در دستورالعمل‌ها از سال 85 بندی اضافه شده که کسانی که دارای سوابق فرهنگی هستند هم بتوانند بورسیه شوند در حالیکه این سوابق اصلاً مشخص نشده است و عده‌ای به استناد این بند و با معرفی یک ارگان از بورس استفاده کردند.

وی افزود: بنابراین در بخشی از کار به آئین‌نامه‌ها ایراد وارد است و کسانی که تصویب کردند باید جوابگو باشند و ما هم پیگیری می‌کنیم زیرا عدالت آموزشی و برابری فرصت‌ها از بین رفته است. نجفی عنوان کرد: بحث دوم فرآیند بررسی پرونده‌هاست. مثلاً مصاحبه علمی ولی با وجود اینکه صلاحیت نبوده است باز هم تأئید شده است در این صورت هم افرادی که پای برگه‌ها را امضاء کردند باید پاسخ دهند که چرا با وجود مغایرت تأئید کرده‌اند، موضوع سوم بورسیه‌ها هستند که نمی‌توانیم بگوییم همه آنها مقصرند.

سرپرست وزارت علوم اظهار کرد: 750نفر از مجموع سه هزار و 700نفر را یک نفر از مسئولان وقت وزارت علوم معرفی کرده است و 90نفر هم از سوی یکی از رؤسای دانشگاه‌های وقت معرفی شدند.