کدخبر: ۱۱۰۹۳۲ لینک کوتاه

گزارش «اقتصادنیوز» از کیفیت هوای پایتخت؛

هوای تهران؛ سالم یا ناسالم؟ / در یک ماه اخیر تهران هوای پاک را تجربه نکرده است

در حالی که در روزهای اخیر مقامات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران از ناسالم بودن هوای پایتخت خبر داده‌اند، برخی مقامات محیط‌زیست هوای تهران را سالم می‌دانند. با این حال، نگاهی به شاخص‌های اعلام شده از سوی شرکت کنترل کیفیت هوا نشان می‌دهد که تهران در طول یک ماه اخیر، هوای پاک را تجربه نکرده است.

به گزارش «اقتصادنیوز»، آنچه که می‌توان به استناد صحبت‌های مقامات رسمی و دولتی در مورد هوای تهران گفت، بسیار متناقض است. با این حال، شاخص‌های منتشر شده از سوی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان از آن دارد که تهران در یک ماه اخیر، هیچ روزی نداشته که هوای پاک را تجربه کند بلکه در بهترین حالت، هوای سالم را تجربه کرده که تنها چند واحد با شاخص هوای ناسالم اختلاف دارد.

در حقیقت اگر قرار باشد، سالم بودن هوای تهران را اندازه‌گیری کنیم، باید تعداد روزهای پاک را بسنجیم. تعداد روزهایی که تهران هوای پاک را تجربه کرده، بسیار اندک است، به گونه‌ای که از ابتدای امسال تاکنون، تنها هشت روز هوای پاک برای تهران بوده است.

در این میان در شرایطی که حشمت الله بسطامی، سخنگوی شرکت کنترل کیفیت هوا، وضعیت هوای تهران را در وضعیت ناسالم می‌داند، محمد رستگاری، معاون پایش و نظارت محیط زیست استان تهران، از سلامت هوای تهران خبر داده است.

در چنین شرایطی، از نگاه برخی کارشناسان و فعالان بهترین ملاک مشخص شدن میزان پاک بودن هوا، شاخص‌های شرکت کنترل کیفیت هوای تهران است که نشان از ناپاک بودن هوای تهران در یک ماه اخیر دارد، چرا که تعداد روزهای ناسالم بیشتر از تعداد روزهای سالم و پاک است.