کدخبر: ۱۲۰۳۳۰ لینک کوتاه

مرگ دوازدهمین پلنگ ایرانی در زنجان

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان زنجان از پیدا شدن لاشه یک قلاده پلنگ در منطقه حفاظت شده سرخ‌آباد زنجان خبر داد.

قربانعلی محمدپور با اشاره به کشف لاشه یک قلاده پلنگ نر در منطقه دربند کلاسر واقع در منطقه حفاظت ‌شده سرخ‌آباد، اظهار کرد: در بررسی‌های اولیه مشخص شد این لاشه متعلق به پلنگ حدود 10 ساله است که در بخش صعب‌العبوری بنا به دلایل نامعلوم کشته شده و لاشه آن به علت گذشت چند روز متلاشی شده است.

وی تصریح ‌کرد: هنوز علت مرگ این جانور زیبا و در معرض انقراض مشخص نشده، چرا که لاشه تا حد زیادی از بین رفته و جای گلوله نیز تا این لحظه پیدا نشده است، با این حال همه تلاش خود را به ‌کار گرفته‌ایم تا علت این حادثه مشخص شود.

این مسئول با بیان اینکه احتمال اینکه این جانور بر اثر درگیری با همتای خود بر سر قلمرو تلف شده است، گفت: همه احتمالات در دست بررسی است و امیدواریم که عامل انسانی باعث بروز این اتفاق نشده باشد.

وی با اشاره به اینکه منطقه طارم زیستگاه مناسبی برای پلنگ به شمار می‌آید، افزود: بارها اهالی از مشاهده این جانور در مناطق مختلف گزارش داده‌اند و چندین بار نیز عکس‌هایی از تردد حیوانات به ثبت رسیده است.

‌منطقه حفاظت شده سرخ‌آباد در شهرستان زنجان واقع شده و از سال 75 تحت حفاظت قرار گرفته است. منطقه حفاظت شده سرخ‌آباد با وسعت 122 هزار و 618 هکتار مابین دو رشته کوه شمالی و جنوبی استان واقع شده است.

منبع:ایسنا