کدخبر: ۱۲۶۱۶۶ لینک کوتاه

معاون وزیر بهداشت خبر داد

۱۰ درصد آب معدنی‌ها آلوده بودند

معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو از توقف تولید ۱۰ درصد آب های معدنی خبر داد و گفت: آب‌های معدنی غیر استاندارد از بازار جمع‌آوری شده است.

رسول دیناروند ﺑﺎ اشاره به دستور ﻭﺯﻳﺮ ﺑﻬﺪاﺷﺖ ﻣﺒنی ﺑﺮ ﺑﺮﺭسی و ﺁﻧﺎﻟﻴﺰ ﺁﺏ ﻫﺎی ﻣﻌﺪﻧﻲ ﻣﻮﺟﻮﺩ ﺩﺭ ﺳﻂﺢ ﺑﺎﺯاﺭ، اﺯ ﺑﺮﺭسی و ﺁﻧﺎﻟﻴﺰ بیش از ۳۰۰ برند آب معدنی از نظر آلاینده های شیمیایی و میکروبی ﻃﻲ ﻳﻚ ماه اﺧﻴﺮ ﺧﺒﺮ داد و گفت: از این تعداد برند آنالیز شده، کمی بیشتر از ۱۰ درصد از آب معدنی های موجود دارای آلاینده های شیمیایی، میکروبی، فلزات سنگین، نیترات و نیتریت بودند که دستور جمع آوری این آب های معدنی از سطح بازار داده شد.

به گفته رئیس سازمان غذا و دارو، شرکت های تولید کننده آب معدنی که توقف تولید دریافت کردند تا اصلاح میزان آلاینده ها و حذف آنها نمی توانند محصول خود را در سطح بازار عرضه کنند. دیناروند افزود: برخی از این شرکت‌ها پس از رفع نواقص می‌توانند تحت نظارت مسئول فنی و مدیر کنترل کیفی خود وارد بازار شوند.

به گفته وی، چنانچه شرکتی پس از تذکرات داده شده به تخلفات خود ادامه دهد، در این خصوص اطلاع رسانی لازم صورت خواهد گرفت. رئیس سازمان غذا و دارو در ادامه با اشاره به این که آب معدنی آبی است که از یک سفره زیر زمینی و بدون هیچ گونه اصلاحی بسته بندی می شود، گفت: افزودن اوزن و یا کلر به منظور تصفیه آب معدنی آن را تبدیل به آب آشامیدنی می کند و باعث می شود تا مصرف کننده در مصرف آب معدنی طبیعی گمراه شود.

به گفته دیناروند همچنین، حدود ۱۰ درصد از شرکت های تولید کننده آب معدنی در برچسب زنی نواقصی داشتند که به آنها در جهت اصلاح برچسب تذکر داده شد. رئیس سازمان غذا و دارو، از بازنگری ضوابط بسته بندی آب های معدنی خبر داد و گفت: وجود نواقص و اشتباه در برچسب های آب معدنی باعث گمراه شدن مصرف کننده می شود که ضروری است تمام تولید کنندگان در برچسب های محصول خود، ضوابط را رعایت کنند.

منبع: مهر