کدخبر: ۱۲۹۸۲۹ لینک کوتاه

دست به آب دریای خزر نزنید

تابستان تمام شد، فصل شنا در خزر به پایان رسید و حالا صحبت از آلودگی شناگاه‌های شمالی کشور است.

آلودگی حادی که معاون محیط‌زیست دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست، وضع آن را به‌حدی وخیم می‌داند که نباید برای شنا و بهره‌برداری مورد استفاده قرار بگیرند؛ «پایش‌ها در مورد آلودگی نفتی، میکروبی و فاضلاب انجام شده که نشان می‌دهد سواحل شمالی کشور بیشترین آلودگی را در بخش میکروبی دارند که بر این اساس نباید برای شنا و بهره‌برداری مورد استفاده قرار بگیرند.»

بار آلودگی‌ها به‌خصوص آلودگی‌های میکروبی بر سواحل شمالی کشور سنگینی می‌کند. بیشترین بار آلودگی را دو ساحل مشهور شمالی کشور دارند، سواحلی که تقریبا نزدیک‌ترین سواحل به پایتخت محسوب می‌شوند.

پروین فرشچی، درباره وضع آنها، با بیان این‌که ماهانه ٤٠ ایستگاه دریایی در کشور پایش می‌شوند، گفت: «پایش هفت استان ساحلی کشور جزو برنامه‌های این سازمان است که در گذشته سالی یک بار انجام می‌شد، اما پس از آن در هر فصل و اکنون ماهانه در ٤٠ ایستگاه انجام می‌شود. آخرین آمارها نشان می‌دهد وضع سواحل استان‌های شمالی کشور به‌ویژه نوشهر و چالوس از نظر آلودگی میکروبی حادتر از بقیه ایستگاه‌ها هستند.»

او با تأکید بر این‌که پایش‌های انجام شده در مورد آلودگی‌های نفتی، میکروبی و فاضلاب‌ها است، ادامه داد: «پایش‌ها نشان می‌دهد سواحل شمالی بیشترین آلودگی را در بخش میکروبی دارند که بر این اساس شنا کردن و بهره‌برداری کردن از آنها نباید انجام شود. در این راستا مذاکراتی با وزارت کشور داشته‌ایم تا شناگاه‌های سواحل شمالی کشور بار دیگر جانمایی شوند.»

تخلیه فاضلاب شهری در خزر و سرازیر شدن شیرابه دپوهای ساحلی زباله، سال‌هاست که مورد انتقاد دوستداران و کارشناسان محیط‌زیست قرار دارد. انتقادهایی که زیر سایه بحران زباله در جنگل‌های شمال گم شده و هنوز کاری برای حل آن نشده است.

معاون محیط‌زیست دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست هم با اشاره به ورود فاضلاب به آب‌های شمالی کشور، گفت: «قرار بود در برنامه پنجم توسعه مسأله فاضلاب‌ها به‌طور کامل برطرف شود که این کار انجام نشد و اکنون شاهد حجم زیادی از فاضلاب‌های خانگی، صنعتی و کشاورزی در دریای خزر هستیم. مشکل فاضلاب در استان‌های جنوبی کمتر است هرچند تا حدودی در بندرعباس و بوشهر دیده می‌شود.»

منبع:روزنامه شهروند