کدخبر: ۱۳۴۱۴۹ لینک کوتاه

جدایی زوجین در کدام استان‌ها شایع‌تر است؟+نمودار

در هشت ماهه سال جاری ۴۹۲ هزار و ۵۲۴ مورد ازدواج و ۱۰۹ هزار و ۹۷۴ مورد طلاق ثبت شده است. به عبارتی از هر ۴.۴ ازدواج در سال جاری یک مورد به طلاق ختم شده است. اما این نسبت در هرکدام از استان‌های کشور چگونه است؟

مرضیه محمودی: در هشت ماهه سال جاری 492 هزار و 524 مورد ازدواج و 109 هزار و 974 مورد طلاق ثبت شده است. به عبارتی از هر 4.4 ازدواج در سال جاری یک مورد به طلاق ختم شده است. اما این نسبت در هرکدام از استان‌های کشور چگونه است و در چند سال گذشته چه تغییری در این روند رخ داده است؟

به گزارش اقتصادنیوز، در شش ماهه اول سال 94، از هر 4.4 ازدواج یکی به طلاق ختما شده است. در سال 93 هم همین نسبت وجود دارد. اما در سال 92 از هر پنج ازدواج یکی به طلاق ختم شده و در سال 91 از هر 5.5 ازدواج. همین مساله نشان می‌دهد در چند سال گذشته تعداد طلاق‌ نسبت به ازدواج افزایش داشته است.

بررسی نسبت طلاق و ازدواج در استان‌ها هم قابل بررسی است. تهران اولین استانی است که نسبت ازدواج به طلاق آن از همه کمتر و دارای بیشترین درصد طلاق است. در تهران از هر 2.8 ازدواج یک مورد منجر به طلاق می‌شود. بعد از تهران استان البرز، گیلان، خراسان رضوی و مازندران قرار دارند که نسبت ازدواج به طلاق در آنها به ترتیب 2.9، 3.3، 3.7 و 3.8 است.

در مقایل استان سیستان و بلوچستان دارای کمترین آمار طلاق است. در این استان از هر 12.8 ازدواج یکی به طلاق می‌انجامد. به عبارتی آمار طلاق تهران 4.5 برابر استانی مانند سیستان و بلوچستان است. بعد از سیستان و بلوچستان استان‌هایی مانند ایلام، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، یزد و خوزستان کمترین میزان طلاق را دارند و میزان ازدواج به طلاق در این استان‌ها به ترتیب 9، 8.8، 8.5، 6.9 و 6.4 درصد است.