کدخبر: ۱۰۰۱۰۲ لینک کوتاه

با هدف کنترل بازار عرضه و تقاضا

پیش نویس لایحه جامع مسکن در دولت

دولت در حال تدوین لایحه جامع مسکن است. یک طرح استراتژیک تا بر اساس آن بتواند بازار عرضه و تقاضای مسکن را فرای پروژه مسکن مهر، کنترل کند بدون آنکه تعبیر به دخالت دولت در این بخش شود.

به گزارش اقتصاد روز، دولت و مجلس درصدد تدوین طرحی هستند که فرای پروژه مسکن مهر، دولت بتواند به عرضه مسکن های با کیفیت بپردازد.
هنوز از جزئیات طرح جامع مسکن اطلاعات روشنی در دست نیست اما به گفته اعضای کمیسیون عمران مجلس، آنچه مدنظر وزیر مسکن است، ورود هدفمند دولت به بازار تقاضا و عرضه است . به نوعی که نه مسکن سازی مانند مسکن مهر دولتی شود و نه اینکه دولت به طور کامل خود را از این عرصه جدا کند.
به گفته رئیس کمیسیون عمران مجلس در شرایط کنونی بازار مسکن با رکود مواجه است و کاهش عرضه هم بر قیمت مسکن در شهرها افزوده، به همین دلیل دولت اعلام کرده است که به زودی لایحه جامع مسکن را به مجلس ارسال می کند.
این در حالی است که در یک ماه گذشته برخی از نمایندگان مجلس با طرح این موضوع که برخی از بانک های خصوصی و دولتی با ورود به بازار مسکن و تزریق نامناسب پول در این بخش ، خود در نابسامانی این حوزه نقش داشته اند خواستار خروج سرمایه بانک ها از ساخت و ساز در کلان شهرها هستند.
از سوی دیگر ورود برخی از بانک ها به ارائه وام های مسکن از نگاه چهره های اقتصادی مجلس گرچه در کوتاه مدت به نفع متقاضیان مسکن تمام شده اما در بازه زمانی میان مدت، بر قیمت مسکن در بازار تاثیر منفی گذاشته است.