کدخبر: ۱۰۰۱۶۱ لینک کوتاه

علی کرمانیان در گفت و گو با اقتصاد روز:

درک نادرست از مدیریت شهری باعث شهرفروشی شده است

استاد معماری و شهرسازی معتقد است: درحال حاضر عرصه معماری و شهرسازی نیازمند برنامه و سیاست های واقع گرا ست.

علی کرمانیان استاد معماری و شهرسازی در گفت و گو با اقتصاد روز درباره اینکه به تازگی وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده است که وضعیت معماری نگران‌کننده است و شهرهای کشور از درون دچار فرسودگی شده‌اند، اظهار کرد: مساله بحرانی بودن شهرسازی و معماری در کشور به ویژه در کلان شهر تهران به چند دهه گذشته برمی گردد. متاسفانه بعد از دوران شهرداری آقای کرباسچی در تهران نه تنها در حوزه معماری و شهرسازی کاری انجام نشد بلکه این مقوله کاملا به حاشیه  رفت.

به اعتقاد این استاد دانشگاه شهرسازی و معماری به نظر می رسد میل و انگیزه واقعی و سیاست گذاری صحیح برای سامان دادن به حوزه معماری و شهرسازی وجود ندارد. سالهاست متخصصان و اهل فن این حوزه درباره وضعیت بحرانی و وخیم مقوله شهرسازی و معماری در کشور هشدار داده اند.

او افزود: متاسفانه در میدان عمل مدیران سیاست گذار و اجرایی دغدغه ای جدی در این زمینه نداشته اند. یا شاید این مساله به درک نادرست مسوولان شهری به مساله معماری و شهرسازی برمی گردد.

کرمانیان درباره عواقب شهرفروشی که دیگر به معضل جدی شهرهای کشور تبدیل شده است، تصریح کرد: اگر  دغدغه های حوزه معماری و شهرسازی اولویت بندی شود قطعا اولین مساله آن شهرفروشی است.

این استاد معماری ادامه داد: این مساله به شکلی حاد شده است که حتی  امروز آقای آخوندی وزیر راه و شهرسازی نسبت به آن هشدار می دهد. چراکه شهرفروشی باعث شده چهره شهرهای ما به هم ریخته شود  و به وضعیت بحرانی و هشدار برسد.

این عضو هیات علمی دانشگاه معتقد است: در اولین گام باید مسوولان متولی شهرسازی کنترل همه جانبه در زمینه ساخت و ساز ، فروش تراکم و رعایت قوانین و استانداردها به عمل آورند. متاسفانه اکنون شهرداری ها به قوانین و مقررات در ساخت و ساز پایبند نیستند. درحالیکه طرح جامع و تفضیلی شهرها در سالهای اخیر به شهرداری ابلاغ شده است اما ظاهرا مدیران شهری اعتنایی به این قوانین و مقررات ندارند.

کرمانیان درباره اینکه گفته می شود کمبود بودجه شهرداری ها باعث شده به سمت شهرفروشی بروند، تصریح کرد: این علتی که مدیران شهرداری درباره شهرفروشی می گویند معنی ندارد و بیشتر بهانه تراشی است. آنها عنوان می کنند هزینه های خدمات شهری بسیار سنگین است و بودجه لازم را در اختیار ندارند و ناچارند که شهرفروشی کنند تا هزینه هایشان را تامین شود.

او افزود:  این امر به مانند آن می ماند که فردی برای گرم کردن خود در فصل اقدام به آتش سوزی کند. واقعا به چه قیمتی مدیران شهرداری ها حاضرند هزینه های خدمات شهری تامین کنند. آیا درست است به قیمت از بین بردن شهری با شهرفروشی باعث نابودی اش شویم؟

این استاد معماری معتقد است: اگر این نگاه در بین مدیران شهرداری وجود دارد  برای تامین هزینه های خدمات شهری چاره ای جز شهرفروشی ندارند بیان کننده این مساله است که درک درستی از مدیریت شهری در بین مدیران شهری وجود ندارد. این موضوع بسیار تاسف برانگیز است.

او درباره تمهیدات وزارت راه و شهرسازی در جهت احیای شهرسازی در کشور گفت: وزارت راه و شهرسازی بدون همراهی شهرداری ها در این مقوله موفق نخواهد شد. باید مجموعه مدیریت شهری با یکدیگر در این زمینه متحد شوند و دغدغه و انگیزه مسایل شهرسازی و معماری داشته باشند.

کرمانیان با بیان اینکه پس از سالهای طولانی از زمان دوران ریاست مرحوم سراج الدین کازرونی در وزارت مسکن و شهرسازی می گذرد باردیگر مساله شهرسازی جزو دغدغه های مدیران این وزارتخانه قرار گرفته است، ابراز امیدواری کرد و گفت: در حال حاضر با توجه به اینکه وزیر وزارتخانه ای که متولی امور معماری و شهرسازی است عنوان کرده برای مساله معماری و شهرسازی کشور نگران است و درباره عواقب شهرسازی هشدار می دهد. باید منتظر بمانیم چه برنامه و سیاست هایی در میدان عمل در جهت رفع بحران شهرسازی و معماری اتخاذ خواهد کرد.