کدخبر: ۱۰۰۲۲۸ لینک کوتاه

جزییات سانحه هوایی زاهدان:

فوکر با ۱۰۶ مسافر در خاک و ماسه فرود آمد

مدیرکل فرودگاه های سیستان و بلوچستان گفت: علت این سانحه باز نشدن چرخ عقب سمت چپ بوده است.

به گزارش اقتصاد روز، مدیرکل فرودگاه‌های سیستان و بلوچستان جزئیات سانحه هوایی سه روز پیش در فرودگاه زاهدان را تشریح کرد و گفت: کارشناسان سازمان هواپیمایی به‌ منظور بررسی این سانحه وارد فرودگاه زاهدان شدند.

حسن اعرابی‌مقدم گفت: کارشناسان سازمان هواپیمایی کشوری و گروهی از متخصصان شرکت هواپیمایی آسمان جهت بررسی و تهیه گزارش پرواز و علت وقوع این سانحه وارد فرودگاه زاهدان شدند و دلایل وقوع این سانحه هوایی را مورد بررسی قرار دادند.

به گفته وی  ارائه گزارش‌های جداگانه توسط خلبان، کمک خلبان و خدمه پرواز در اختیار کارشناسان و بازرسان سازمان هواپیمایی کشوری قرار گرفت تا به منظور بررسی دقیق این حادثه مورد ارزیابی قرار گیرد.

اعرابی‌مقدم علت این سانحه را باز نشدن چرخ عقب سمت چپ عنوان کرد و گفت: با اعلام نیاز به فرود اضطراری توسط خلبان این پرواز در کمترین زمان ممکن تمامی نیروهای عملیاتی و امدادی در فرودگاه زاهدان به حالت آماده‌باش درآمدند و اعضای ستاد بحران با حضور در باند فرودگاه در هدایت این عملیات به این مدیریت یاری رساندند.

مدیرکل فرودگاه‌های سیستان و بلوچستان ادامه داد: هواپیمای فوکر 100 با 106 مسافر به همراه خدمه پس از یک ساعت پرواز در آسمان زاهدان و تخلیه کامل سوخت در نهایت به زمین نشست که پس از طی مسافت به طول 1500 متر از باند پروازی خارج و در میان انبوهی از خاک و ماسه متوقف شد.

وی گفت: به‌ منظور آماده‌سازی باند جهت ورود و خروج سایر پروازها، این هواپیما با تلاش و نظارت نیروهای مهندسی شرکت هواپیمایی آسمان، پرسنل اداره ایمنی و آتش‌نشانی فرودگاه زاهدان و همکاری اداره‌کل راه و شهرسازی استان با بکارگیری چندین دستگاه جرثقیل پس از هشت ساعت تلاش بی‌وقفه، ساعت یک بامداد یکشنبه در حالی‌که قسمت اعظمی از چرخ‌های آن در خاک فرو رفته بود آزاد و از باند به پارکینگ منتقل شد.

یک فروند هواپیمای مسافری متعلق به شرکت هواپیمایی آسمان که ساعت 12:30 ظهر روز شنبه از مشهد به سمت زاهدان حرکت کرده بود به دلیل نقص فنی مجبور به فرود اضطراری شد.