کدخبر: ۱۰۰۲۷۰ لینک کوتاه

مشاور مدیرعامل راه آهن درگفتگو با اقتصاد روز:

بهبود وضعیت شبکه ریلی در گرو افزایش سرعت قطارها

مشاور مدیرعامل راه آهن معتقد است: یکی از مشکلات بخش ریلی پایین بودن ظرفیت شبکه است باید در این زمینه دولت برنامه ویژه ای داشته باشد که نیازمند تقویت سرمایه گذاری در زیرساختها است.

مهرداد تقی زاده در گفت وگو با اقتصاد روز با تاکید براینکه سرعت پایین قطارها مساله جدی در بخش ریلی است، اظهار کرد: در حالیکه در دنیا قطارهای سریع السیر راه اندازی شده اند و با سرعت های بالای 350 کلیومتر بر ساعت مسافر جابه جا می کنند اما در کشورمان اغلب قطارهایمان با سرعت های پایین در حدود 70 تا 80 کلیومتر برساعت حرکت می کنند.

او افزود: حتی در بهترین شرایط سرعت قطارهای ما در حدود 100 تا 120 کلیومتر است. باید براین مساله برنامه ریزی کرد. علی رغم اینکه تاکنون تلاش هایی در زمینه راه اندازی قطارهای سریع السیر در کشور شده اما هیچ کدام نتیجه نداشته اند.

به گفته تقی زاده سالهاست قرار است قطار سریع السیر تهران-اصفهان راه اندازی شود اما پیشرفتی نداشته است و به علت کمبود اعتبار متوقف است.

رییس اتاق فکر ریلی راه آهن با بیان اینکه باید بازنگری در این زمینه انجام شود و پروژه هایی تعریف شوند تا تخصیص اعتبارات و توجیه اقتصادی بخش خصوصی در این زمینه سرمایه گذاری کنند تا مردم ما نیز از قطارهای با سرعت بالا استفاده کنند.

مشاور مدیرعامل راه آهن عنوان کرد: با این سرعت پایین قطارها چگونه می توان انتظار توسعه داشت. اگر قطارهای قطارهای حومه ای یا محلی سریع السیر در این زمینه راه اندازی شوند می توانند نقش قابل توجهی در اقتصاد ملی ایفا کنند.

او افزود: باید قطارهای حومه ای یا محلی  با سرعت متناسب راه اندازی شوند. چراکه می توانند جایگزین مناسبی برای سفرهای جاده ای باشد و در نتیجه از میزان ترافیک و آلودگی کلان شهرها می کاهد.

به گفته این کارشناس حمل ونقل ریلی تصریح کرد: اگر مردم بدانند سفر با قطار باتوجه خدمات و امکاناتی که ارائه می دهد و با سرعت بهتری به نسبت خودروهای شخصی است چرا باید هزینه اضافی خرج کنند برای انها مقرون بصرفه است که قطار سفر کنند.

او تاکید کرد: نیازی نیست حتما دولت در این زمینه تماما سرمایه گذاری کند. در بسیاری از مسیرها به علت حجم بالای مسافر برای بخش خصوصی توجیه اقتصادی دارد که وارد سرمایه گذاری در این بخش شود.

رییس اتاق فکر ریلی راه آهن گفت: دولت و مسوولان بخش حمل ونقل این زمینه را باید ایجاد کنند و به بخش خصوصی میدان دهند تا با خیال اسوده سرمایه گذاری را آغاز کند. اگر دولت تنها 30 درصد سرمایه گذاری را تقبل کند مابقی را بخش خصوصی می تواند انجام دهد.